Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil
LOT 15
ID: 035015

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Portret Jana Reymana (1934)
Technika:olej, tektura
Wymiary:33 x 35 cm
41 x 43 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Drogiemu | Jasiowi | Reymanowi | pod drzewko | Wlastimil | Hofman | 1934"

OPIS PRACY:
Wlastimil Hofman w okresie dwudziestolecia międzywojennego regularnie pojawiał się na meczach drużyny "Wisła". Zafascynowany piłką nożną artysta był wiernym kibicem tej krakowskiej drużyny i wielokrotnie przedstawiał piłkarzy "Wisły" – najbardziej znana jest praca z 1927 roku ukazująca cały skład i upamiętniająca wygraną Pucharu Polski w 1926 roku.
Prezentowany obraz ukazuje siedzącą postać Jana Reymana wspartego na jednej dłoni w geście zamyślenia. Mężczyzna jest ubrany w ciemną koszulę i marynarkę. Twarz o jasnej karnacji jest oświetlona z lewej strony i wyraźnie odcina się od otoczenia. Sportretowany ma nieobecne spojrzenie, a jego oczy są pełne blasku. W tle znajduje się fragment zakola Wisły i Wzgórze Wawelskie z sumarycznie zaznaczonymi wieżami zamku i katedry oraz basztami: Złodziejską i Sandomierską. Sposób ukazania postaci i znajdująca się za nią panorama tworzą reprezentacyjną w charakterze całość.
Jan Reyman (1902-1984) był piłkarzem "Wisły" i najmłodszym z braci Reymanów. W 1928 roku ukończył studia na Wydziale Filozoficznym UJ, gdzie jako główny przedmiot wybrał chemię. Był zawodnikiem "Wisły" w sezonach 1925-1928 i 1932-1934. Łączył on studia, a następnie karierę naukową z grą w zespole piłkarskim. Grał na pozycji łącznika lub napastnika i wykazywał się dużą skutecznością strzelecką. Po zakończeniu kariery sportowej wciąż uczestniczył w życiu "Wisły", zasiadając w zarządzie klubu i działając w Radzie Seniorów. Piłkarz wielokrotnie był przedstawiany przez Wlastimila Hofmana m.in. na wspominanym już grupowym wizerunku Wiślaków z 1927 roku, jak i wielkoformatowym portrecie dwóch piłkarzy ze zbiorów Towarzystwa Sportowego "Wisła" Kraków.
Omawiany obraz Wlastimila Hofmana pochodzi w 1934 roku tj. został namalowany w ostatnim sezonie, w którym Jan Reyman występował w barwach "Wisły". Rok powstania, zamyślony wyraz twarzy, jak i nastrój całości mogą wskazywać na to, że praca jest prezentem na zakończenie kariery sportowej. Dedykacja rozpoczynająca się od słów "Drogiemu Jasiowi..." sugeruje zażyłość pomiędzy Wlastimilem Hofmanem a Janem Reymanem.
Obraz wpisuje się w przedwojenny nurt twórczości Wlastimila Hofmana i jednocześnie należy do grupy prac związanych z ukochanym zespołem sportowym artysty. Obraz jest portretem psychologicznym jednostki, a interesująca kompozycja i zastosowane motywy ikonograficzne nadają całości metaforyczną wymowę.

Wlastimil Hofman w przerwie przy pracy nad jednym z portretów Jana Reymana

*Wlastimil Hofman w towarzystwie żony i przyjaciół w przerwie przy pracy nad jednym z portretów Jana Reymana (lata 30.)
[Fot. dzięki uprzejmości Fundacji W. Hofmana]Wlastimil Hofman przy pracy nad jednym z portretów Jana Reymana

*Wlastimil Hofman przy pracy nad jednym z portretów Jana Reymana (lata 30.)
[Fot. dzięki uprzejmości Fundacji W. Hofmana]

Cena wywoławcza:7500 zł
Cena uzyskana:37000 zł
x
«
»