Krakowski Dom Aukcyjny®XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki
KOSSAK Wojciech
LOT 8 | ID: 036008 |
KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ułan z koniem (1941) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 56 x 46 cm 82 x 71,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Wojciech Kossak | 1941" Opisany na odwrocie: "Potwierdzam autentyczność | Wojciech Kossak" OPIS PRACY: Malarstwo Wojciecha Kossaka jest powszechnie znane ze scen ukazujących epizody z wojen napoleońskich i rozpoznawalnych już na pierwszy rzut oka przedstawień z wizerunkami ułanów. W prezentowanej pracy artysta podjął temat zimowej przeprawy. Na pierwszym planie malarz ukazał ułana w intensywnie niebieskiej kurtce z gniadym koniem wędrującym u boku żołnierza. Mężczyzna jest poważny, pogrążony w myślach i pewnym krokiem zmierza przed siebie. O panującym chłodzie świadczy gest ułana, który chowa zmarznięte dłonie w rękawy odzienia, tworząc z nich coś na wzór mufki. Impresyjnie potraktowany zimowy pejzaż w tle oddaje wrażenie mroźnej, zimowej zawieruchy śnieżnej, warte uwagi są błękitno-fioletowe niuanse w partii nieba. Krajobraz ten dodatkowo nadaje całej kompozycji dekoracyjny poniekąd charakter. Podobny typ przedstawienia ułana z koniem był przez Wojciecha Kossaka wielokrotnie podejmowany i do dzisiaj cieszy się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Artysta w znamienny dla siebie sposób, ekspresyjnym duktem pędzla namalował rodzajową właściwie, ale wpisującą się w wojskową tematykę scenę. |
Cena wywoławcza: | 36000 zł |
Cena uzyskana: | 36000 zł |