XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki

 16 kwietnia (wtorek) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

KOSSAK Wojciech

KOSSAK Wojciech
LOT 8
ID: 036008

KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA

Tytuł:Ułan z koniem (1941)
Technika:olej, tektura
Wymiary:56 x 46 cm
82 x 71,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Wojciech Kossak | 1941"
Opisany na odwrocie: "Potwierdzam autentyczność | Wojciech Kossak"

Malarstwo Wojciecha Kossaka jest powszechnie znane ze scen ukazujących epizody z wojen napoleońskich i rozpoznawalnych już na pierwszy rzut oka przedstawień z wizerunkami ułanów. W prezentowanej pracy artysta podjął temat zimowej przeprawy. Na pierwszym planie malarz ukazał ułana w intensywnie niebieskiej kurtce z gniadym koniem wędrującym u boku żołnierza. Mężczyzna jest poważny, pogrążony w myślach i pewnym krokiem zmierza przed siebie. O panującym chłodzie świadczy gest ułana, który chowa zmarznięte dłonie w rękawy odzienia, tworząc z nich coś na wzór mufki. Impresyjnie potraktowany zimowy pejzaż w tle oddaje wrażenie mroźnej, zimowej zawieruchy śnieżnej, warte uwagi są błękitno-fioletowe niuanse w partii nieba. Krajobraz ten dodatkowo nadaje całej kompozycji dekoracyjny poniekąd charakter.
Podobny typ przedstawienia ułana z koniem był przez Wojciecha Kossaka wielokrotnie podejmowany i do dzisiaj cieszy się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Artysta w znamienny dla siebie sposób, ekspresyjnym duktem pędzla namalował rodzajową właściwie, ale wpisującą się w wojskową tematykę scenę.
Cena wywoławcza:36000 zł
Cena uzyskana:36000 zł