XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki

 18 czerwca (wtorek) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

LESZKO Ludwik

LESZKO Ludwik
LOT 53
ID: 038053

LESZKO Ludwik BIOGRAFIA

Tytuł:Plaża w Orłowie
Technika:olej, sklejka
Wymiary:70 x 98,5 cm
77 x 106 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Leszko | 1932"
Na odwrocie szkice trzech różnych kompozycji.

Oferowany obraz to zbudowana w oparciu o silny kontrast światła i ciepła barw oraz cienia i chłodnych odcieni kompozycja przedstawiająca plażę. Ludwik Leszko był nie tylko artystą, ale również sportowcem, chętnie uwieczniał więc dobrze zbudowane ludzkie ciała, a podobna tematyka stanowi do tego znakomity pretekst. Na piaszczystej plaży wypoczywa tłum ubranych w barwne stroje postaci, wśród których wyróżniają się kobiety w słomkowych kapeluszach o szerokich rondach. Ludzie wykonują różne czynności – jedni w statycznych pozach zażywają kąpieli słonecznej, inni zostali uchwyceni w ruchu, podczas gry w piłkę, wodowania łódki czy wiosłowania. Warto zwrócić uwagę na lewą część pierwszego planu - ukazana w cieniu kobieta nadaje obrazowi nieoczywisty sens i stanowi właściwy temat pracy.
Obraz to mistrzowskie oddanie relacji świetlnych i kolorystycznych – niemal pointylistyczny sposób stawiania plamy sprawia, że powierzchnia pracy przyciąga swoim migotliwym charakterem.
Cena wywoławcza:3600 zł
Estymacja:4000 - 6000 zł
złóż zlecenie