45. Aukcja Dzieł Sztuki (15 IV 2025)
Data aukcji: 2025-04-15
Krakowski Dom Aukcyjny®45. Aukcja Dzieł Sztuki
15 kwietnia (wtorek) 2025 - godz. 18.00 Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14 Licytacja live na bid.kda.pl |
Kraków - Starowiślna 14 Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne
|
Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem 45. Aukcji Dzieł Sztuki, który obejmuje ponad 100 prac polskich artystów, zarówno z kategorii sztuki dawnej, jak i współczesnej. W ofercie odnaleźć można m.in. prace Jacka Malczewskiego, Witkacego, Edwarda Dwurnika czy Romana Zakrzewskiego.
[więcej informacji]
LOT 39 | ID: 045039 |
DZWONKOWSKI Aleksander BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Katedra Notre Dame w Paryżu (1929) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35 x 26,4 cm 54 x 45,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "A. Dzwonkowski 1929 Paris" |
Cena wywoławcza: | 2000 zł ![]() |
Cena uzyskana: | 4600 zł |
O aukcji
45. Aukcja Dzieł Sztuki
Krakowski Dom Aukcyjny® zaprasza koneserów sztuki dawnej i współczesnej do zapoznania się z katalogiem 45. Aukcji Dzieł Sztuki, który obejmuje ponad 100 prac polskich artystów.
W pierwszej części katalogu zainteresowani znajdą pozycje z kategorii sztuki dawnej, w granicy pozycji 61. rozpoczyna się natomiast oferta sztuki współczesnej.
Młoda Polska i 1. połowa XX wieku w malarstwie
Katalog kwietniowej aukcji otwierają prace Wlastimila Hofmana (lot 1-3), jednego z bardziej znanych przedstawicieli nurtu Młodej Polski, znakomitego symbolisty i portrecisty. Szczególnie warta uwagi jest pozycja pierwsza, na której znalazły się charakterystyczne dla malarza "główki dziecięce", a konkretnie olejny obraz "Dzieci na tle pejzażu" z 1924 roku, czyli okresu niezwykle cenionego przez kolekcjonerów prac tego autora, ale też ogólnie - epoki Młodej Polski i XX-lecia międzywojennego.
Kolejne pozycje to dekoracyjne bukiety róż pędzla Alfonsa Karpińskiego (lot 4-5, z czego drugi - co ciekawe - malowany na płótnie) oraz nastrojowe krajobrazy wybitnych pejzażystów - Iwana Trusza (lot 6) oraz Juliana Fałata (lot 7).
Malarstwo dawne: sztuka portretu
Na katalogowej pozycji nr 8 znalazła się perła katalogu 45. Aukcji Dzieł Sztuki - wysokiej klasy artystycznej portret malowany pastelem przez Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), zasłużonego dla sztuki polskiej malarza, fotografika, dramatopisarza i filozofa - którego najpewniej bliżej przedstawiać widzom nie trzeba. Namalowany w 1926 roku obraz stanowi wizerunek nastoletniej Aleksandry Ustupskiej (1909-1986), późniejszej Korosadowiczowej, mieszkanki Zakopanego, aktorki eksperymentalnego amatorskiego Teatru Formistycznego, występującej w spektaklu Witkacego pt. "W małym dworku" (premiera: Zakopane, sierpień 1925).
Więcej pracy Witkacego "Portret Aleksandry Ustupskiej" (1926) - lot 8 - przeczytać można w opisie obiektu [ZOBACZ]
Na gruncie młodopolskiej fascynacji folklorem Teodor Axentowicz malował liczne przedstawienia Hucułów. W katalogu kwietniowej licytacji umieściliśmy dwa przykłady tego typu dzieł Teodora Axentowicza - bardziej konwencjonalny, ikoniczny niemal obraz "Huculi - dwa pokolenia" (lot 10), stanowiący podwójny portret Hucułów - starca i dziewczynki, który jest równocześnie ujęciem kontrastu starości i młodości, symbolicznym przedstawieniem przemijania. Praca zachwyca szczegółowością i nastrojem kompozycji, ale także imponującym formatem (97,5 x 67 cm). Nie mniej wartą uwagi pracą Teodora Axentowicza jest pozycja nr 9 - półpostaciowy akwarelowy wizerunek Hucułki w białej haftowanej koszuli i zdobionym serdaku. Obraz stanowi nietypowe w kontekście dorobku artysty przedstawienie, co nadaje mu dużą wartość kolekcjonerską. Co ciekawe, praca jest reprodukowana w katalogu kart pocztowych J. Czerneckiego z 1910 roku oraz na pocztówkach tego wydawcy.
Coraz bardziej cenionym obecnie na rynku kontynuatorem sztuki Teodora Axentowicza był jego uczeń - Stanisław Górski. W ofercie aukcji kolekcjonerzy natrafią na dwa pastele tego malarza - wizerunek dziewczyny w czerwonej chuście z dzbanem pokrytym charakterystycznym zielonym szkliwem (lot 31) oraz łatwo rozpoznawalny na gruncie twórczości Stanisława Górskiego portret górala palącego fajkę (lot 32), uwiecznionego na tle górskiego pejzażu.
W dziedzinie malarstwa portretowego interesujące są również klasyczne wizerunki modeli pędzla Wincentego Wodzinowskiego (lot 55) i Władysława Zakrzewskiego (lot 56), a także płótno Kaspra Pochwalskiego (lot 54), ukazujące z jednej strony realistyczny portret Edmunda Litawińskiego spokrewnionego ze słynną postacią Tadeusza Litawińskiego - inżyniera i kolekcjonera dzieł sztuki, z drugiej zaś bardzo ekspresyjny, symboliczny obraz macierzyństwa. Nie można w tym miejscy nie wspomnieć o olejnym studium Jacka Malczewskiego (lot 14), w którym artysta przedstawił dwójkę swoich dzieci - Julię i Rafała na tle zielonego pejzażu. Typ egzotycznego portretu reprezentuje natomiast dzieło Aleksandra Laszenki, znanego ze swojej fascynacji Afryką. W kwietniu w Krakowskim Domu Aukcyjnym będzie można wylicytować pracę artysty z 1936 roku, w której uwiecznił on wizerunek młodej Afrykanki z Chartum (lot 15).
Realizm i malarstwo historyczno-rodzajowe
Blok poświęcony polskiej sztuce historyczno-rodzajowej XX wieku otwierają prace Kossaków - "Głowa konia" (1932) Wojciecha Kossaka (lot 11) oraz dwa oleje jego syna - Jerzego Kossaka z różnych okresów jego twórczości ("Odwrót spod Moskwy - wizja Napoleona" (1942) - lot 12; "Bolszewik z koniem" (lata 20.) - lot 13). Nieco dalej na pozycjach katalogowych znalazły się akwarele kolejnego członka rodu Kossaków - Karola. Mowa tutaj o rodzajowej scenie orszaku w zimowej podróży (lot 51) oraz o ilustracyjnym, baśniowym "Zajęczym zaprzęgu" (lot 52).
Warto zatrzymać się na chwilę również przy pracach Mieczysława Krzyżaka, krakowskiego malarza-realisty. W ofercie kwietniowej aukcji proponujemy zarówno ułańskie sceny pędzla tego artysty (lot 23, lot 25), jak i batalistyczny motyw bitwy z Tatarami (lot 24). W katalogu pojawił się również pieniński pejzaż Mieczysława Krzyżaka (lot 26) - o nim wspominać będziemy jeszcze w jednym z kolejnych akapitów.
Tematyka myśliwska i motywy z polowań to również obiekty często poszukiwane przez kolekcjonerów. W kwietniu możemy Państwu zaproponować między innymi wspaniały wielkoformatowy obraz Jana Grubińskiego (lot 46), ukazujący majestatyczną figurę łosia w bagiennym pejzażu, nad którym rozciąga się blask wschodzącego słońca. Przedstawienia myśliwych można natomiast odnaleźć w akwarelach Stanisława Gibińskiego (lot 47-48).
Malarstwo rodzajowe to także sceny z codziennego życia wsi i miast, w tym targi, które od wieków zwracały uwagę artystów swoim tłumnym gwarem oraz wielobarwnością. Tematyka targowa i wizerunki przekupek kojarzą się przede wszystkim z malarstwem lwowskiego artysty, Erno Erba. W katalogu koneserzy twórczości tego autora odnajdą dwie jego prace olejne ukazujące właśnie sceny z targów (lot 16-17), stosunkowo nietypowe, gdyż malowane jeszcze z dosyć wysokim realizmem, swobodnie, ale bez wyraźnych impastów.
Dzień targowy przedstawił w swoim obrazie również Stanisław Batowski Kaczor - wspomniany obraz znalazł się na katalogowej pozycji nr 36.
Typowo rodzajowe są również prace Adama Setkowicza: wielkoformatowa scena na płótnie pt. "Zimą w wiosce" (lot 22) oraz wczesny, datowany na 1897 rok obraz przedstawieniem oracza przy pracy (lot 21). Pozostałe dwa dzieła tego autora w katalogu aukcji to znowuż portreciki o charakterze rodzajowym, powstałe najpewniej jako wzór do pocztówek - jedną z głównych działalności Adama Setkowicza było właśnie wykonywanie prac do późniejszej reprodukcji na kartach pocztowych. "Dziewczynka z koszykiem pisanek" (lot 19) to praca znakomicie wpisująca się w zbliżający się okres Wielkanocy. Kolejna pozycja - lot 19: "Ordynans z bukietem" - to znowuż przyjemna w odbiorze, dekoracyjna kompozycja trafnie oddająca charakter ukazywanych czasów.
W omawianą kategorię sztuki rodzajowej wpisuje się również jeden z bardziej współczesnych obrazów w katalogu kwietniowej aukcji - olej Włodzimierza Karcza o autorskim tytule "W samo południe" (lot 98).
Europejskie stolice, wspaniałe miasta
Chociaż pejzaż kojarzy się często z sielskim obrazem wsi i natury, miejska weduta również odgrywa duże znaczenie w historii malarstwa. Oferta kwietniowej aukcji KDA obejmuje również widoki oraz zabytki polskich i zagranicznych miast uwiecznione przez rodzimych artystów. Zacząć w tym miejscu możemy od Krakowa - już 15 kwietnia 2025 roku wylicytować będzie można krakowskie pejzaże autorstwa Antoniego Gramatyki (lot 18), Tadeusza Kalety (lot 44) i Eugeniusza Gerlacha (lot 99), interesującym obiektem w kategorii cracoviana jest również widok wnętrza izby wawelskiej namalowany przez krakowską artystkę Annę Maślakiewicz-Brzozowską (lot 45).
W katalogu 45. Aukcji Dzieł Sztuki odnaleźć można również widoki Warszawy, np. scenę przed kościołem Świętego Krzyża w Warszawie autorstwa Stanisława Tondosa (lot 37), czy wspominane też niżej prace Edwarda Dwurnika (lot 81, lot 83).
Wymieniony Stanisław Tondos jest również autorem imponujących rozmiarów akwareli ukazującej Pragę i widok na Most Karola (lot 38). W katalogu znalazł się również gdański Żuraw nad Mołtawą Franciszka Sunderlanda (lot 43), paryski motyw katedry Notre Dame Aleksandra Dzwonkowskiego (lot 39) oraz panorama Lwowa pędzla Kazimierza Łotockiego (lot 35). Ciekawy w tym kontekście jest również antykizowany obraz Bronisławy Rychter-Janowskiej ukazujący starożytne Syrakuzy (lot 40).
Pejzaż krańców Polski - Tatry i Bałtyk
45. Aukcja Dzieł Sztuki to również szeroka oferta malarstwa pejzażowego. Krakowski Dom Aukcyjny® pragnie przedstawić kolekcjonerom z jednej strony widoki górzystego południa Polski - w szczególności krajobrazy tatrzańskie, ale z drugiej strony także piękno polskich plaż i Morza Bałtyckiego.
W tej pierwszej grupie warto zwrócić uwagę na olejną pracę Stanisława Gałka z 1921 roku, ukazującą widok na Morskie Oko (lot 28). Dzieło zachwyca wspaniale oddanym nastrojem miejsca i głębokimi odcieniami błękitu oraz zieleni. Inną pracą ukazującą znany tatrzański staw jest "Morskie Oko" Tadeusza Kurka (lot 33). Wśród bardziej współczesnych przedstawień polskich Tatr wspomnieć należy o świetlistym pastelu Wiktora Zina (lot 66).
W katalogu znalazły się również górskie pejzaże pędzla Stefana Filipkiewicza (lot 29), Michała Stańki (lot 30) i Kazimierza Łotockiego (lot 34). Pieniny natomiast w swoim obrazie uwiecznił swego czasu Mieczysław Krzyżak (lot 26) - znany raczej jako malarz ułańskich i myśliwskich scen rodzajowych.
Omawiając ofertę pejzaży bałtyckich wspomnieć należy o gwaszu Antoniego Suchanka (lot 67) oraz o trzech olejnych pracach Eugeniusza Dzierzenckiego (lot 68-70). Obaj malarze należą do grona bardziej znanych polskich marynistów.
Sztuka współczesna: klasycy polskiej sceny artystycznej
Przeglądając katalog 45. Aukcji Dzieł Sztuki widz najpewniej zatrzyma wzrok na ekspresyjnych pracach Edwarda Dwurnika (lot 81-83). W kwietniu wylicytować będzie można między innymi warszawską wedutę z 2016 roku ukazującą Plac Teatralny i wyróżniającą się wysmakowaną kolorystyką o dosyć wyjątkowym zestawieniu barw. Kolejna pozycja to ikoniczne tulipany, tym razem w odcieniach granatu, dalej kolekcjonerzy odnajdą inkografię z przedstawieniem Zamku Królewskiego w Warszawie.
Warszawskie środowisko reprezentowane jest również m.in. przez Tadeusza Dominika i jego pejzaż abstrakcyjny malowany gwaszem (lot 84). W oferowanej "Kompozycji z zielenią" artysta zestawił ze sobą owalne kształty w czterech kolorach, tworząc migotliwe, syntetyczne przedstawienie.
Warte uwagi są również rysunki Franciszka Starowieyskiego (lot 85-87).
W ofercie aukcji koneserzy znajdą również sztukę współczesną krakowskiego środowiska artystycznego.
Na pierwszy plan wybijają się dwie prace Romana Zakrzewskiego (lot 76-77), którego dzieła są poszukiwane na rynku przez duże grono kolekcjonerów. Tym razem proponujemy Państwu wcześniejsze prace autora, akryle z 1987 roku. Są to jakże klasyczne w kontekście twórczości tego artysty kobiece portrety, tutaj ukazane jednak na neutralnym tle, w swoisty sposób uproszczone formalnie, nawiązujące poniekąd do sztuki nauczycieli i mistrza Romana Zakrzewskiego - Jerzego Nowosielskiego. Obrazy te prezentują pewien rozdział w historii twórczości malarza, jeden z etapów kształtowania się ostatecznego stylu Romana Zakrzewskiego.
Dalej wymienić można pejzaż Jana Szancenbacha (lot 89) - kontynuatora krakowskiej szkoły koloryzmu, a także przykład emocjonalnego malarstwa Stanisława Rodzińskiego (gwasz "Krajobraz z domami" z 1993 roku - lot 90) czy abstrakcyjną kompozycję jego ucznia - Władysława Podrazika (lot 88).
Warto w tym miejscu wspomnieć również o niezwykle subtelnym płótnie Ewy Kuryluk (lot 75), uproszczonym myślą artysty "Pejzażu z zabudowaniami" Eugeniusza Tukana-Wolskiego (lot 91) czy migotliwym, na swój sposób antykizującym, zmysłowym dziele Macieja Urbaniaka pt. "Przed balem" (lot 92).
Wprawne oko konesera nie przeoczy również pozycji nr 80, na której znalazła się olejna kompozycja Jerzego Dudy-Gracza - mistrza karykaturalnego portretu polskiego społeczeństwa. Oferowana praca "Roztocze: wieś Lipowiec - Uprowadzenie (Obraz 1846)" z 1995 roku to obraz silnie oddziałujący na widza poprzez niepokojący kontrast tęgiej kobiety, żywcem niemal wyrwanej z polskiego blokowiska, prowadzącej wychudzone nagie dziecko. Atmosferę tę podsyca jeszcze autorski tytuł obrazu i skłania przy tym do głębszej refleksji.
Koneserzy współczesnych interpretacji surrealizmu i nurtu realizmu magicznego zapewne zatrzymają wzrok na obrazach Tomasza Sętowskiego (lot 93-94). Katalog prezentuje dwie wczesne prace artysty, odmienne stylistycznie od obecnie tworzonych przez częstochowskiego malarza. Obie posiadają certyfikaty autorskie. Atmosferę marzeń sennych odnaleźć można również w pastelu "Letni koncert" Marcina Kołpanowicza (lot 95) oraz fantazyjnym pejzażu Władysława Kawęckiego (lot 96).
Młode pokolenie w katalogu aukcji reprezentują natomiast prace Ewy Juszkiewicz - artystki bijącej rekordy popularności i cen na aukcjach dzieł sztuki w Polsce i na świecie. W ramach kwietniowej licytacji proponujemy Państwu kolekcjonerskie edycje dwóch inkografii artystki (lot 78-79).
Wiktor Zin - architekt, popularyzator i... coraz bardziej ceniony artysta
Katalog kwietniowej aukcji KDA prezentuje aż 7 prac Wiktora Zina (lot 63-66 oraz lot 71-73), którego popularność na rynku sztuki wciąż rośnie. Proponowane dzieła stanowią szeroki wachlarz tematyczny: od poszukiwanych przez kolekcjonerów nastrojowych obrazów polskich dworków, przez pejzaże z fragmentami historycznej architektury i samodzielne krajobrazy (jak wspomniane już we wcześniejszych podrozdziałach "Polskie Tatry"), po nietypowe, zachwycające swoją nietuzinkowością martwe natury. Oferowane prace Wiktora Zina zostały wykonane w różnych technikach malarskich: pastelu i akwareli.
Art-brut i sztuka ludowa
45. Aukcji Dzieł Sztuki prezentuje trzy prace nurtu sztuki prymitywistów. Na początku należy wspomnieć o rysunku Nikifora Krynickiego ukazującym drobiazgowo architekturę jednej z willi w Krynicy (lot 60). Pozycję dalej widzowie zauważą pulsujący feerią barw akryl Eugeniusza Brożka (lot 61), w którym artysta przedstawił własną wizję sądu ostatecznego, okraszając ją pewną dozą niebanalnego humoru. Tę kategorię zamyka rodzajowa scena wyrobu oscypków uwieczniona na szkle przez zakopiańskiego malarza - Zdzisława Walczaka (lot 100).
Licytacja charytatywna na rzecz krakowskiego Hospicjum św. Łazarza
Katalog aukcji zamyka inkografia Rafała Olbińskiego "Kopciuszek" (ed. I/XX). Licytacja tej pracy odbędzie się na cele charytatywne, na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. W przypadku tej pozycji nie będzie doliczana opłata aukcyjna.
Wystawa dzieł sztuki
Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej prezentowanej w dniach od 2 do 15 kwietnia 2025 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
Przebieg aukcji
45. Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 15 kwietnia 2025 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 17.30.
W licytacji można również wziąć udział składając zlecenie z limitem, zlecenie telefoniczne oraz licytować internetowo live na bid.kda.pl
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji zapraszamy do kontaktu.
Istnieje możliwość odbioru wylicytowanych prac w biurze KDA w Warszawie [więcej informacji]
licytacja live na onebid.pl
katalog i licytacja live na portalu