Krakowski Dom Aukcyjny®

45. Aukcja Dzieł Sztuki

15 kwietnia (wtorek) 2025 - godz. 18.00

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 9.00-17.00

Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem 45. Aukcji Dzieł Sztuki, który obejmuje ponad 100 prac polskich artystów, zarówno z kategorii sztuki dawnej, jak i współczesnej. W ofercie odnaleźć można m.in. prace Jacka Malczewskiego, Witkacego, Edwarda Dwurnika czy Romana Zakrzewskiego.
[więcej informacji]

AXENTOWICZ Teodor

AXENTOWICZ Teodor
LOT 9
ID: 045009

AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Hucułka
Technika:akwarela, pastel, papier
Wymiary:40,3 x 33 cm (w świetle passe-partout)
63 x 53,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "T. Axentowicz"

Obraz reprodukowany i wymieniany w katalogu Sztuka polska w kartach pocztowych. Katalog wydawnictwa kart pocztowych artystycznych J. Czernecki, Wieliczka, Kraków 1910, s. 155, 420.
Obraz był reprodukowany na pocztówkach wydawanych przez J. Czerneckiego (przykład znajduje się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie).

T. Axentowicz, Hucułka, za Katalog Wydawnictwa Kart Pocztowych Artystycznych J.Czernecki, 1910
*Reprodukcja obrazu w katalogu J. Czerneckiego.
Źródło: Sztuka polska w kartach pocztowych. Katalog wydawnictwa kart pocztowych artystycznych J. Czernecki, Wieliczka, Kraków 1910, s. 155.




OPIS PRACY:
Teodor Axentowicz zasłynął jako portrecista, twórca kobiecych "główek" oraz malarz scen rodzajowych ilustrujących obyczaje mieszkańców Huculszczyzny. Tematyka ta powracała w malarstwie artysty wielokrotnie. Teodor Axentowicz starał się oddać prawdziwy obraz kulturowy tej ludności, z uwagą ukazywał stroje, zwyczaje i obrzędy Hucułów.

Oferowana praca wpisuje się doskonale w obszar zainteresowań malarskich Teodora Axentowicza. Ukazana w trzech czwartych młoda Hucułka z pełną powagą prezentuje tradycyjny strój ludowy. Przedstawiona w wyidealizowany sposób dziewczyna patrzy w dal nie nawiązując kontaktu wzrokowego z odbiorcą dzieła. Ta izolacja postaci intryguje patrzącego, zachęcając do bardziej wnikliwej analizy. Artysta skupił się na wydobyciu drobnych rysów twarzy Hucułki, wyraźnie wyodrębniając jej duże, półprzymknięte, niebieskie oczy. Nadany im kolor doskonale koresponduje z kolorem chusty na głowie. Wystające spod niej ciemne włosy okalają bladą twarz dziewczyny.

Ta wnikliwa i trafna charakterystyka modelki świadczy o doskonałym malarskim warsztacie Teodora Axentowicza, którego popularność od 1901 roku dodatkowo wzrosła dzięki reprodukcjom jego obrazów na kartach pocztowych, zdobywających wówczas niebywałe grono miłośników i nabywców. Prezentowana praca zagościła na jednej z pocztówek wydrukowanych nakładem wielickiego Wydawnictwa Kart Pocztowych i Artystycznych Jana Czerneckiego. W 1910 roku wydawca ten zamieścił także reprodukcję portretu w katalogu wydawnictwa pt. Sztuka polska w kartach pocztowych. Jak pisał we wstępie do niego krytyk literacki i poeta Adam Cybulski-Łada: "Któż bo ze znawców kobiecych wdzięków oprze się chęci zakupienia seryi »główek« Axentowicza (...)?" (cyt. za: Sztuka polska w kartach pocztowych. Katalog wydawnictwa kart pocztowych artystycznych J. Czernecki Wieliczka, Kraków 1910, s. 8).

Cena wywoławcza:17000 zł
Cena uzyskana:18000 zł
x
«
»