Leon Wyczółkowski, Anemony (1909)

Leon Wyczółkowski (1852-1936)
"Anemony" (1909)

Technika: pastel, papier tapetowy
Wymiary: 73 x 62 cm
Wymiary z oprawą: 93 x 83 cm
Sygnowany i datowany p.d.: "LWyczół | 909"

Leon Wyczółkowski, Anemony

W dorobku artystycznym Leona Wyczółkowskiego odnaleźć można wiele dekoracyjnych martwych natur, w których najczęściej rolę głównego bohatera odgrywają bukiety kwiatów – zwykle róż lub właśnie anemonów. Większość tego typu kompozycji powstała w latach 1903-1911, kiedy to w twórczości malarza – zgodnie zresztą z dosyć powszechnie panującym trendem - najsilniej dochodziły do głosu wpływy sztuki dalekowschodniej.

L. Wyczółkowski, Anemony

L. Wyczółkowski, Anemony - detal

"Anemony" namalowane zostały przez Leona Wyczółkowskiego za pomocą linii i płaskiej plamy barwnej. Skupiony po jednej, w tym przypadku prawej stronie ciężar oszczędnej kompozycji jest wynikiem inspiracji drzeworytem japońskim. Delikatne, szaroperłowe tło kontrastujące z żywą kolorystyką kwiatów pozwoliło artyście oddać ich świeżość i piękno. Szklany, lekko zielonkawy wazon pojawia się również w innych pracach Leona Wyczółkowskiego z podobnego okresu, m.in. w obrazie olejnym "Kwiaty w wazonie" (1909) ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

"Anemony" Leona Wyczółkowskiego to dzieło niezwykle interesujące. Zespolone w jedną całość echa secesji i sztuki japońskiej, a przy tym eksperymentalne wykorzystanie papieru tapetowego jako podłoża, nadały pracy ciekawy wyraz formalny oraz znakomite walory estetyczne.

STAN ZACHOWANIA: w podłożu malarskim w siedmiu miejscach widoczne są otwory po przebiciu gwoździami.

Na odwrocie pracy znajduje się opinia dra Kazimierza Buczkowskiego oraz prof. Feliksa Kopery z 1944 roku.

L. Wyczółkowski, Anemony - odwrocie z ekspertyzą dra K. Buczkowskiego oraz prof. F. Kopery

Leon Wyczółkowski

Leon Wyczółkowski [fot. NAC]

POWRÓT DO PEŁNEJ OFERTY GALERYJNEJ