MALICKI Adam

Adam Malicki - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Adama Malickiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

MALICKI Adam
MALICKI AdamMALICKI Adam
Tytuł:Widok na kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie
Technika:olej, tektura
Wymiary:35,7 x 26,5 cm
47 x 38 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "A. Malicki
Cena wywoławcza:1000 zł
złóż zlecenie

ADAM MALICKI

Fotografia wykonana na Wystawie Koła Plastyków Legionowych w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie, źródło: NAC

Adam Malicki (stoi, trzeci od prawej), fotografia wykonana na Wystawie Koła Plastyków Legionowych w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie w 1933 roku
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Adam Malicki urodził się w 1896 roku w Krakowie, zmarł w 1949 roku. Początkowo uczył się w krakowskiej Szkole Przemysłu Artystycznego, w latach 1915-1916 i 1918-1921 studiował natomiast w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa.
Artysta należał do Polskich Drużyn Strzeleckich, służył w wojsku, zarówno podczas I wojny światowej (w Legionach Polskich), jak i w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jeszcze w grudniu 1914 roku został ranny i podczas rekonwalescencji rozpoczął wspomniane już studia w krakowskiej Akademii, które znowuż przerwał w 1916 roku, aby powrócić do służby.
Ostatecznie po zakończeniu działań wojennych wyjechał do Francji, w Paryżu mieszkał aż do 1927 roku, dużo w tym czasie podróżując. Później powrócił na krótko do rodzinnego Krakowa, by w końcu przenieść się do Warszawy.

Adam Malicki był członkiem Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków, Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg" oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Malarstwo Adama Malickiego

Adam Malicki w swoim malarstwie najczęściej podejmował temat pejzażu, niekiedy malował także sceny rodzajowe i martwe natury. Szczególnie upodobał sobie widoki miejskie - porty, wąskie uliczki i targi. Wykonywał prace w różnych technikach - wykorzystywał farby olejne, akwarele i pastele. W jego dorobku pojawiały się także drzeworyty.
Malarz był zafascynowany koloryzmem, jego obrazy cechują się wysmakowaną gamą barwną, są malowane plamą.

Adam Malicki - wystawy i kolekcje

Adam Malicki uczestniczył w wielu ekspozycjach zbiorowych, pokazywał prace na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Łodzi, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, warszawskiego Salonu Czesława Garlińskiego, a także Instytutu Propagandy Sztuki. W latach 20. wystawiał również za granicą - na paryskich Salonach Jesiennych i Salonie Niezależnych.

Obrazy Adama Malickiego znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Adama Malickiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Adama Malickiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Adama Malickiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Adama Malickiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»