STYKA Adam

 

ADAM STYKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Adam Styka

 

Adam Styka
[Źródło: NAC]

 

Adam Styka urodził się w 1890 roku w Kielcach, zmarł w 1959 roku w Nowym Jorku. Pochodził z artystycznej rodziny, był synem Jana Styki i bratem Tadeusza Styki. Pierwszych lekcji rysunku udzielał mu ojciec. Początkowo Adam Styka obrał jednak inną drogę kariery i zaczął studia matematyczno-inżynierskie, ale po pewnym czasie zrezygnował i zwrócił się w kierunku sztuki. W latach 1908-1912 uczył się na paryskiej École Nationale Supérieure des Beaux-Arts. Ukończył też akademię wojskową we francuskim Fontainebleau.
W czasie I wojny światowej artysta służył w armii francuskiej w jednostce gen. Józefa Hallera, za co otrzymał obywatelstwo francuskie, odznaczenie Krzyża Zasługi oraz pomoc finansową od rządu na realizowanie podróży artystycznych do francuskich kolonii północnoafrykańskich (Maroka, Tunisu i Algieru). Wyjazdy te okazały się dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji – Adam Styka zaczął wówczas malować liczne sceny rodzajowe z życia Bliskiego Wschodu, portrety mieszkańców Afryki, charakterystyczne dla swojej twórczości półakty kobiece, sceny zalotów oraz orientalne pejzaże.
Po II wojnie światowej mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Kierował tam konserwacją panoramy „Golgota” autorstwa jego ojca.

Adam Styka przy pracy

 

Adam Styka podczas malowania obrazu w Algierze (1935)
[Źródło: NAC]

 

Adam Styka zajmował się malarstwem i ilustratorstwem, jego prace były publikowane m.in. w wydaniach powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy oraz Quo vadis?). Jak już wspomniano, wykonywał przede wszystkim bliskowschodnie sceny rodzajowe i portrety. Obrazy te odznaczały się nasyconą, kontrastową paletą barw i trafnym ujęciem jaskrawego, oślepiającego światła afrykańskiego słońca, dzięki któremu nazywany był niekiedy „malarzem słońca”. W dorobku artystycznym Adama Styki znajdują się także liczne obrazy religijne malowane na zamówienie polskich i amerykańskich kościołów oraz pejzaże przedstawiające krajobraz Meksyku i Arizony ukazujące życie tamtejszej rdzennej ludności – Indian i kowbojów.

Swoje prace artysta wystawiał głównie za granicą, jednak kilkukrotnie prezentował swoje obrazy w Polsce, m.in. w warszawskiej Zachęcie. Twórczość Adama Styki cieszyła się ogromną popularnością w czasach jemu współczesnych.
Obrazy malarza znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie oraz w zbiorach muzeów, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»