STYKA Adam

STYKA Adam BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

ADAM STYKA

Adam Styka

Adam Styka
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Adam Styka urodził się w 1890 roku w Kielcach, zmarł w 1959 roku w Nowym Jorku. Pochodził z artystycznej rodziny, był synem Jana Styki i bratem Tadeusza Styki. Pierwszych lekcji rysunku udzielał mu ojciec. Początkowo Adam Styka obrał jednak inną drogę kariery i zaczął studia matematyczno-inżynierskie, ale po pewnym czasie zrezygnował i zwrócił się w kierunku sztuki. W latach 1908-1912 uczył się na paryskiej École Nationale Supérieure des Beaux-Arts. Ukończył też akademię wojskową we francuskim Fontainebleau.
W czasie I wojny światowej artysta służył w armii francuskiej w jednostce gen. Józefa Hallera, za co otrzymał obywatelstwo francuskie, odznaczenie Krzyża Zasługi oraz pomoc finansową od rządu na realizowanie podróży artystycznych do francuskich kolonii północnoafrykańskich (Maroka, Tunisu i Algieru). Wyjazdy te okazały się dla Adama Styki niewyczerpanym źródłem inspiracji – zaczął wówczas malować liczne sceny rodzajowe z życia Bliskiego Wschodu, portrety mieszkańców Afryki, charakterystyczne dla swojej twórczości półakty kobiece, sceny zalotów oraz orientalne pejzaże.
Po II wojnie światowej Adam Styka mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Kierował tam konserwacją panoramy "Golgota" autorstwa jego ojca.

Adam Styka przy pracy

Adam Styka podczas malowania obrazu w Algierze (1935)
[Źródło:
Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Malarstwo Adama Styki

Adam Styka zajmował się malarstwem i ilustratorstwem, jego prace były publikowane m.in. w wydaniach powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy oraz Quo vadis.
Jak już wspomniano, Adam Styka wykonywał przede wszystkim bliskowschodnie sceny rodzajowe i portrety. Obrazy te odznaczały się nasyconą, kontrastową paletą barw i trafnym ujęciem jaskrawego, oślepiającego światła afrykańskiego słońca, dzięki któremu nazywany był niekiedy "malarzem słońca".
W dorobku artystycznym Adama Styki znajdują się także liczne obrazy religijne malowane na zamówienie polskich i amerykańskich kościołów oraz pejzaże przedstawiające krajobraz Meksyku i Arizony ukazujące życie tamtejszej rdzennej ludności – Indian i kowbojów.

Adam Styka - wystawy i kolekcje

Swoje prace Adam Styka wystawiał głównie za granicą, jednak kilkukrotnie prezentował swoje obrazy w Polsce, m.in. w warszawskiej Zachęcie. Twórczość Adama Styki cieszyła się ogromną popularnością w czasach jemu współczesnych.
Obrazy malarza znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie oraz w zbiorach muzeów, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Adama Styki na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Adama Styki.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Adama Styki, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Adama Styki w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ADAMA STYKI

x
«
»