BOBA Aleksander

BOBA Aleksander
BOBA AleksanderBOBA AleksanderBOBA Aleksander
Tytuł:Panorama Wawelu - kry na Wiśle (1937)
Technika:olej, tektura
Wymiary:31,5 x 46 cm
43 x 57,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "Aleksander Boba | 37"
Opisany na odwrocie: "Kry na Wiśle | w głębi Wawel | Aleksander Boba"

BOBA Aleksander
Tytuł:Plac Mariacki w Krakowie (1937)
Technika:olej, tektura
Wymiary:31,5 x 46 cm
43 x 57,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "Aleksander Boba | 1937"

BOBA Aleksander
BOBA AleksanderBOBA Aleksander
Tytuł:Krokusy na polanie
Technika:olej, tektura
Wymiary:26,5 x 35 cm
33,2 x 41,8 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "A. Boba"

BOBA Aleksander
Tytuł:Przedwiośnie w Tatrach
Technika:olej, sklejka
Wymiary:27 x 35 cm
31,5 x 39 cm (z oprawą)
Sygnowany l.d.: "Aleksander Boba"

BOBA Aleksander
Tytuł:Pejzaż z Kopieńca (1936)
Technika:olej, tektura
Wymiary:18,2 x 25,5 cm
30 x 36,5 cm (wymiary z oprawą)
sygn. p.d.: „Aleksander Boba | 1936”
na odwrocie opis: „Z.51 (nieodczytane słowo) z Kopieńca”

ALEKSANDER BOBA - NOTA BIOGRAFICZNA

Aleksander Boba urodził się w 1899, zmarł w 1940 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Fryderyka Pautscha. Dyplom obronił w 1931 roku. Był artystą związanym z Krakowem.

Aleksander Boba malował w technice olejnej, grubymi warstwami gęstej farby. W swoich ekspresyjnych pracach interesował się przede wszystkim zagadnieniem światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego.
Artysta najczęściej przedstawiał weduty, chętnie malował widoki Krakowa, również nokturny. Poza tym malarz podejmował tematykę pejzaży wiejskich, górskich i nadmorskich, wykonywał też realistyczne portrety i martwe natury, rzadziej obrazy religijne.
W całym dorobku artystycznym Aleksandra Boby widoczny jest wpływ jego nauczyciela, wspomnianego już Fryderyka Pautscha.

Malarz pokazywał swoje prace m.in. na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego obrazy znajdują się np. w zbiorach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym czy w kolekcji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.