BOBA Aleksander
| Tytuł: | Panorama Wawelu - kry na Wiśle (1937) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 31,5 x 46 cm 43 x 57,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Aleksander Boba | 37" Opisany na odwrocie: "Kry na Wiśle | w głębi Wawel | Aleksander Boba" | |
| Tytuł: | Plac Mariacki w Krakowie (1937) |
| Technika: | olej, tektura |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Aleksander Boba | 1937" | |
| Tytuł: | Krokusy na polanie |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 26,5 x 35 cm 33,2 x 41,8 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "A. Boba" | |
| Tytuł: | Przedwiośnie w Tatrach |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 27 x 35 cm 31,5 x 39 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Aleksander Boba" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
| Tytuł: | Pejzaż z Kopieńca (1936) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 18,2 x 25,5 cm 30 x 36,5 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. p.d.: „Aleksander Boba | 1936” na odwrocie opis: „Z.51 (nieodczytane słowo) z Kopieńca” PRACA NIEDOSTĘPNA | |
ALEKSANDER BOBA - NOTA BIOGRAFICZNA
Aleksander Boba urodził się w 1899, zmarł w 1940 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Fryderyka Pautscha. Dyplom obronił w 1931 roku. Był artystą związanym z Krakowem.
Aleksander Boba malował w technice olejnej, grubymi warstwami gęstej farby. W swoich ekspresyjnych pracach interesował się przede wszystkim zagadnieniem światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego.
Artysta najczęściej przedstawiał weduty, chętnie malował widoki Krakowa, również nokturny. Poza tym malarz podejmował tematykę pejzaży wiejskich, górskich i nadmorskich, wykonywał też realistyczne portrety i martwe natury, rzadziej obrazy religijne.
W całym dorobku artystycznym Aleksandra Boby widoczny jest wpływ jego nauczyciela, wspomnianego już Fryderyka Pautscha.
Malarz pokazywał swoje prace m.in. na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego obrazy znajdują się np. w zbiorach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym czy w kolekcji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.