BOBA Aleksander

BOBA Aleksander
BOBA AleksanderBOBA AleksanderBOBA Aleksander
Tytuł:Pejzaż z Kopieńca (1936)
Technika:olej, tektura
Wymiary:18,2 x 25,5 cm
30 x 36,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygn. p.d.: „Aleksander Boba | 1936”
na odwrocie opis: „Z.51 (nieodczytane słowo) z Kopieńca”

ALEKSANDER BOBA - NOTA BIOGRAFICZNA

Aleksander Boba urodził się w 1899, zmarł w 1944 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Fryderyka Pautscha. Dyplom obronił w 1931 roku. Był artystą związanym z Krakowem.

Aleksander Boba malował w technice olejnej, grubymi warstwami gęstej farby. W swoich ekspresyjnych pracach interesował się przede wszystkim zagadnieniem światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego.
Artysta najczęściej przedstawiał weduty, chętnie malował widoki Krakowa, również nokturny. Poza tym malarz podejmował tematykę pejzaży wiejskich, górskich i nadmorskich, wykonywał też realistyczne portrety i martwe natury, rzadziej obrazy religijne.
W całym dorobku artystycznym Aleksandra Boby widoczny jest wpływ jego nauczyciela, wspomnianego już Fryderyka Pautscha.

Malarz pokazywał swoje prace m.in. na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego obrazy znajdują się np. w zbiorach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym czy w kolekcji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.