PAUTSCH Fryderyk

Fryderyk Pautsch - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Fryderyka Pautscha. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Fryderyka Pautscha na aukcję [kontakt]

PAUTSCH Fryderyk
PAUTSCH FryderykPAUTSCH FryderykPAUTSCH Fryderyk
Tytuł:Pejzaż górski z rzeką
Technika:olej, płyta
Wymiary:42 x 63 cm
55 x 76,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "FPautsch"

Cena wywoławcza:8000 zł
złóż zlecenie
PAUTSCH Fryderyk
PAUTSCH FryderykPAUTSCH FryderykPAUTSCH Fryderyk
Tytuł:Jeździec na koniu (1933)
Technika:olej, tektura
Wymiary:36 x 26 cm (wymiary w świetle oprawy)
46 x 36 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: „FPautsch 33”

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

FRYDERYK PAUTSCH

Fryderyk Pautsch urodził się w 1877 roku w Delatynie k. Stanisławowa, zmarł w 1950 roku w Krakowie. Przez krótki czas studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, później na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1899-1907 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Unierzyskiego oraz Leona Wyczółkowskiego, z przerwą w latach 1904-1905, kiedy to pobierał nauki w paryskiej Académie Julian u Jean-Paula Laurensa. Na przełomie 1903 i 1904 roku Fryderyk Pautsch przebywał z Władysławem Jarockim i Kazimierzem Sichulskim na Pokuciu i wraz z nimi utrwalał w formie malarskiej zwyczaje i codzienne życie Hucułów. Później artysta często wyjeżdżał na Huculszczyznę i do Czech.
Fryderyk Pautsch prowadził działalność dydaktyczną, w latach 1912-1919 był profesorem malarstwa dekoracyjnego we wrocławskiej Akademii Sztuki. Lata I wojny światowej spełnił na froncie, został wcielony do armii austriackiej, dla której to dokumentował działania wojenne. W latach 1919-1925 pełnił funkcję dyrektora w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, a następnie, od 1925 roku, wykładał w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Fryderyk Pautsch był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" (od 1908 roku) i wiedeńskiego Hagenbundu (od 1912 roku). Artysta był również współorganizatorem poznańskiej Grupy Świt (1921-1926), a w 1925 roku został przyjęty do grona Société Nationale des Beaux-Arts.

Malarstwo Fryderyka Pautscha

Młodopolska twórczość Fryderyka Pautscha charakteryzuje się dynamiką, realizmem podsyconym stylistyką ekspresjonistyczną i secesyjną dekoracyjnością. Malował przede wszystkim obrazy inspirowane folklorem huculskim i podhalańskim, był jednym ze słynnej trójki zaprzyjaźnionych ze sobą malarzy lwowskich (obok wspominanych już Kazimierza Sichulskiego i Władysława Jarockiego) zafascynowanych kulturą górali. 
Fryderyk Pautsch podejmował również tematykę batalistyczną i religijną, malował pejzaże, martwe natury oraz portrety. Wczesna twórczość artysty wykazuje tendencje symbolistyczne, później malarz ostatecznie zwrócił się w kierunku wspomnianego już nurtu naturalistyczno-ekspresjonistycznego. Najczęściej podejmowany w tej stylistyce temat folkloru nie był przez artystę traktowany w kategoriach malowniczej ludowości, a raczej naznaczany pewnym przerysowaniem rzeczywistości. Efekt ten uzyskiwał poprzez środki formalne: deformację silnie podkreślanego konturu, mocne kontrasty barwne i ucięcia kadru. Najbardziej ekspresyjne, najsilniej zbrutalizowane dzieła z dorobku artysty pochodzą z czasu I wojny światowej, np. "Wywóz transportów z Serbii".

Fryderyk Pautsch zajmował się również rysunkiem i ilustracją, współpracował z czasopismami satyrycznymi, m.in. ze "Szczutkiem". Rysunki artysty charakteryzują się oszczędnym traktowaniem tła i bardzo dynamiczną, mocną linią (np. "Najnowsza moda").

Fryderyk Pautsch - wystawy i kolekcje

Fryderyk Pautsch brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Eksponował wielokrotnie w krakowskim oraz we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Poznaniu.

Dzieła Fryderyka Pautscha znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach czy Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Fryderyka Pautscha na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Fryderyka Pautscha. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Fryderyka Pautscha, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Fryderyka Pautscha w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»