NICKISCH Alfred

Alfred Nickisch - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Alfreda Nickischa. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Alfreda Nickischa na aukcję [kontakt]

NICKISCH Alfred
NICKISCH AlfredNICKISCH Alfred
Tytuł:Pejzaż sudecki
Technika:olej, płótno
Wymiary:65,5 x 88 cm
Uwagi:Sygnowany p.d.: "A. Nickisch"

OPIS PRACY:
Twórczość Alfreda Nickischa była zdominowana przez prace o tematyce pejzażowej. Sam artysta przez większość życia był związany ze Śląskiem, przez co - naturalnie - niezwykle popularnym motywem w jego malarstwie były widoki Sudetów.
Prezentowana praca ukazuje pełną zielonej roślinności dolinę, która przywodzi na myśl skojarzenia z krajobrazem Karkonoszy.
Sprzedane:XXV Aukcja Dzieł Sztuki (16 V 2023)
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:8000 zł
NICKISCH Alfred
NICKISCH AlfredNICKISCH AlfredNICKISCH Alfred
Tytuł:Pejzaż z chatą - wyspa Sylt
Technika:olej, tektura
Wymiary:23,5 x 31,5 cm
30 x 38,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "A. Nickisch."
Sprzedane:XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023)
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:2200 zł

ALFRED NICKISCH

Alfred Nickisch urodził się w 1872 roku w Biskupicach (niem. Bischdorf), zmarł w 1948 roku w Bambergu. Był śląskim malarzem-pejzażystą. Pochodził z podwrocławskiej wsi Biskupice. Wstąpił do wrocławskiego gimnazjum św. Macieja (niem. St. Matthias-Gymnasium), gdzie jego zdolności artystyczne odkrył wybitny pejzażysta, nauczyciel rysunku Robert Sliwinski. Kolejnym stopniem edukacji były trzyletnie studia we wrocławskiej Kunstschule w pracowni malarstwa pejzażowego Carla E. Morgensterna. W tym czasie artysta wyruszał na artystyczne wyprawy, podczas których wielokrotnie odwiedzał Karkonosze, a także okolice Trzebnicy, Bolkowa, Kotliny Kłodzkiej czy Wałbrzycha.
Znaczny wpływ na młodego artystę wywarł profesor Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe Carlos Grethe. Podejmując razem z Carlosem Grethe artystyczne podróże nad Morze Północne Alfred Nickisch malował pejzaże z wsi fryzyjskich. Zaprzyjaźnieni malarze odwiedzili też znaną kolonię artystów na wyspie Sylt.
W Akademii Sztuki w Karlsruhe artysta  był przez krótki okres uczniem animalisty Victora Weisshaupta i pejzażysty Gustava Schönlebersa.
W latach 1898-1909 młody pejzażysta odbył wiele zimowych wypraw w Karkonosze w towarzystwie przyjaciół - malarza Heinricha Tüpke i poznanego w górach starszego drezdeńskiego grafika i pejzażysty Otto Fischera. Zauroczony Karkonoszami, powrócił tutaj na stałe i od 1917 roku wraz z rodziną zamieszkał w Szklarskiej Porębie Górnej. Od wczesnych lat 30. do opuszczenia Śląska w 1946 roku zajmował dawny dom swojego mistrza i przyjaciela Carla E. Morgensterna w Karpaczu - Wilczej Porębie. Następnie zamieszkał w Bambergu.

Alfred Nickisch należał do Związku Artystów Śląska (niem. Künstlerbund Schlesien).

Malarstwo Alfreda Nickischa

Twórczość Alfreda Nickischa była zdominowana przez pejzaże. W malowanych prawie wyłącznie w plenerze pracach wyczuwalna jest wielka radość tworzenia. W malarstwie artysty często powracały przedstawienia Szrenicy czy Śnieżnych Kotłów. Artysta przedstawiał je z odległej perspektywy, pełne kontrastów czystych barw i zestawień dużych płaszczyzn. Od końca lat dwudziestych artysta chętniej operował gamą ciepłych brązów i zaczął się skupiać na wycinkach syntetycznie ujmowanego krajobrazu. Światło w obrazach z tego okresu stało się mniej intensywne.

Częsta obecność Karkonoszy w twórczości artysty poskutkowała nadaniem mu przydomka malarza Karkonoszy (niem. Ein Maler des Riesengebirges). Artysta sygnował swoje obrazy "A. Nickisch" lub "Nickisch", niekiedy również datował prace.

Alfred Nickisch - zbiory i kolekcje

Obrazy autorstwa Alfreda Nickischa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Ostdeutsche Galerie w Regensburgu. Prace znajdują się również w zbiorach rodziny artysty i u wielu kolekcjonerów prywatnych.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Alfreda Nickischa na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Alfreda Nickischa.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Alfreda Nickischa, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Alfreda Nickischa w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»