ARENDT Andrzej

ARENDT Andrzej
ARENDT AndrzejARENDT Andrzej
Tytuł:Dwa totemy (1970)
Technika:drewno
Wymiary:32,5 x 8,3 x 9 cm; 30,7 x 7,4 x 8 cm
Uwagi:Sygnowany na podstawie: "ANDRZEJ | ARENDT | Wejherowo | 1970 r." (każdy)

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Leonarda Pełki.
Sprzedane:IX Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i prymitywizm (25 V 2021)
Cena wywoławcza:400 zł
Cena uzyskana:700 zł

 

ANDRZEJ ARENDT - NOTA BIOGRAFICZNA

Andrzej Arendt to kaszubski artysta ludowy i działacz na polu propagowania kultury i sztuki. Urodził się w 1953 roku w Wejherowie, gdzie mieszka do dzisiaj.
W młodości uczył się rzeźbić w prywatnej pracowni Otylii Szczukowskiej – artystki ludowej i badaczki folkloru. Pierwsze prace rzeźbiarza powstały w 1967 roku. Ukończył też Wyższą Szkołą Plastyczną w Gdańsku, ale sam siebie określa właśnie jako twórcę ludowego. Andrzej Arendt poza rzeźbiarstwem zajmuje się również grafiką, przede wszystkim drzeworytem, tworzy też exlibrisy i ilustracje.

Artysta swoje rzeźby i płaskorzeźby tworzy z drewna, które tylko czasami, zwykle miejscowo pokrywa polichromią, wykorzystując przy tym naturalną kolorystykę materiału. Porusza różnorodną tematykę – rzeźbi zarówno figury sakralne (np. bł. s. Alicja Kotowska w Sanktuarium w Piaśnicy), jak i dzieła inspirowane tradycją słowiańską i lokalną historią Kaszub, m.in. totemy.

Rzeźbiarz bardzo aktywnie działa w lokalnym środowisku kulturalnym, przez długi czas pełnił funkcję dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wejherowie, w latach 1998-2004 był też prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie.
Jego twórczość i zasługi dla rozwoju kultury są zauważane i doceniane, podczas jubileuszu 50-lecia aktywności twórczej Andrzej Arendt został odznaczony Medalem Róży prezydenta Wejherowa.

 

 

x
«
»