IX Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i prymitywizm (25 V 2021)
Data aukcji: 2021-05-25
Krakowski Dom AukcyjnyIX Aukcja Dzieł Sztuki
Kraków - Starowiślna 14 13 - 25 V 2021 godz. 10-18 |
LOT 1 | ID: 009001 |
DROŻDŻ Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus upadający pod krzyżem |
Technika: | 23,5 x 47 x 9,6 cm |
Wymiary: | drewno polichromowane, metal |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "DROŻDŻ | ANDRZEJ | II.VIII"
PROWENIENCJA: - kolekcja dra Leonarda Pełki. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 2 | ID: 009002 |
DROŻDŻ Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pasja |
Technika: | drewno polichromowane |
Wymiary: | 62 x 25,3 x 16 cm |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - zakup od artysty. |
Estymacja: | 1500 - 2500 zł |
LOT 3 | ID: 009003 |
DROŻDŻ Kazimierz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Matka Boska Bolesna |
Wymiary: | 37 x 26 x 14 cm |
Uwagi: | Opisany na podstawie: "KAZIMIERZ DROŻDŻ | Mystków 24"
PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - zakup od artysty. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 4 | ID: 009004 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pieta (Matka Boska Limanowska) (1988) |
Technika: | malarstwo na szkle |
Wymiary: | 58,5 x 48,5 cm (w świetle oprawy) 67,5 x 57,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie przez artystkę: "Ewelina Pęksowa | Zakopane 1988", "Pieta | Matka Boska Limanowska" |
Cena wywoławcza: | 5000 zł |
Cena uzyskana: | 5200 zł |
LOT 5 | ID: 009005 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Matka Boska Karmiąca |
Wymiary: | 39,5 x 30,5 cm (w świetle oprawy) 46,5 x 37,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie przez artystkę: "Ewelina Pęksowa "Matka Boska Karmiąca" | Zakopane" |
Cena wywoławcza: | 2900 zł |
Cena uzyskana: | 2900 zł |
LOT 6 | ID: 009006 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Matka Boska Ludźmierska |
Wymiary: | 39,5 x 30 cm (w świetle oprawy) 46 x 37 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie przez artystkę: "Ewelina Pęksowa "Matka Boska Ludźmierska" | Zakopane" |
Cena wywoławcza: | 2900 zł |
Cena uzyskana: | 2900 zł |
LOT 7 | ID: 009007 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus Frasobliwy na chmurce |
Wymiary: | 28 x 20,5 cm (w świetle oprawy) 35 x 27,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa "Na chmurce" | Zakopane" |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 8 | ID: 009008 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Aniołek z Lewoczy |
Wymiary: | 28 x 20,5 cm (w świetle oprawy) 35 x 27 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.śr.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie przez artystkę: "Ewelina Pęksowa "Aniołek z Lewoczy" | Zakopane" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 9 | ID: 009009 |
KOŻUCH Piotr BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kuszenie |
Wymiary: | 30 x 16,5 x 10,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "Kuszenie | Piotr Kożuch | Paszyn | 120"
Estymacja: | 1700 - 2900 zł |
LOT 10 | ID: 009010 |
KOŻUCH Piotr BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kapela ludowa |
Wymiary: | 32 x 17 x 10 cm (kontrabasista) Szczegóły wymiarów pozostałych rzeźb - poniżej w uwagach. |
Uwagi: | Wymiary: 32 x 17 x 10 cm (kontrabasista); 32 x 9,5 x 10 cm (flecista); 32 x 17 x 9,5 cm (skrzypek); 31 x 9,5 x 9,5 cm (akordeonista) Sygnowany na podstawie: "Kożuch | Piotr | Paszyn 120" (każdy) PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - zakup od artysty. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 11 | ID: 009011 |
KOŻUCH Piotr BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Szopka bożonarodzeniowa |
Wymiary: | 40 x 50 x 34,5 cm |
Cena wywoławcza: | 2500 zł |
Cena uzyskana: | 2500 zł |
LOT 12 | ID: 009012 |
KOŻUCH Piotr BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus Frasobliwy |
Technika: | drewno |
Wymiary: | 24 x 7 x 6,5 cm |
Uwagi: | Opisany na podstawie: "P. KOŻUCH | PASZYN 120"
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 13 | ID: 009013 |
KOŻUCH Piotr BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Św. Barbara |
Technika: | drewno |
Wymiary: | 21,5 x 8 x 7,5 cm |
Uwagi: | Opisany na podstawie: "P. KOŻUCH | PASZYN"
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 14 | ID: 009014 |
PORĘBA Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus Król (1983) |
Wymiary: | 24,3 x 8 x 6,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "Poręba | Stanisław | Paszyn 108 | 1983 r."
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 15 | ID: 009015 |
Tytuł: | Św. Franciszek |
Wymiary: | 25 x 10 x 9 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "PORĘBA | STANISŁAW | PASZYN 108"
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 16 | ID: 009016 |
PADOŁ Anna BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pieta (2006) |
Wymiary: | 22,5 x 13 x 10 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "Anna | Padoł | 2006 r | Paszyn 109"
PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - zakup od artystki. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 17 | ID: 009017 |
PADOŁ Anna BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Św. Antoni (1980) |
Wymiary: | 24,6 x 10 x 8 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "ANNA PADOŁ | PASZYN 108 | NOWY SĄCZ | 1980 r."
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 18 | ID: 009018 |
PADOŁ Anna BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Hitler. Podszepty diabła (1980) |
Wymiary: | 31,8 x 15,4 x 10 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "PADOŁ ANNA | PASZYN 108 | NOWY Sącz | 1980"
PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - zakup od artystki. |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 19 | ID: 009019 |
KAMIŃSKI Ignacy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Boruta |
Wymiary: | 25 x 6,5 x 6 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "IGNACY KAMIŃSKI | W. OPACZEW | (nieczytelnie) | (pieczątka) "609""
Estymacja: | 800 - 1500 zł |
LOT 20 | ID: 009020 |
ŁABUDA Zbigniew BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Diabelska Orkiestra (1985) |
Wymiary: | 27,5 x 8 x 6,5 cm (klarnecista) 27,5 x 9,5 x 9 cm (tubista) |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "Z. ŁABUDA" (każdy) PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1500 - 2500 zł |
LOT 21 | ID: 009021 |
HERÓDEK (WÓJCIAK Karol) BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Anioł |
Wymiary: | 28,5 x 23,5 x 6,7 cm |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja dra Leonarda Pełki. |
Cena wywoławcza: | 800 zł |
Cena uzyskana: | 2700 zł |
LOT 22 | ID: 009022 |
Tytuł: | Trzy gnotki |
Technika: | drewno polichromowane, kredka |
Wymiary: | 33,3 x 8,5 x 9,3 cm; 26 x 6,4 x 7 cm; 26 x 12,9 x 8 cm |
Cena wywoławcza: | 1200 zł |
Cena uzyskana: | 6600 zł |
LOT 23 | ID: 009023 |
GŁÓD Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Frasobliwy |
Technika: | drewno |
Wymiary: | 24,2 x 5,4 x 4,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "A GŁÓD"
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 24 | ID: 009024 |
GŁÓD Henryk BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus Zmartwychwstały |
Wymiary: | 31,5 x 31 x 12 cm |
Cena wywoławcza: | 800 zł |
Cena uzyskana: | 800 zł |
LOT 25 | ID: 009025 |
GŁÓD Zenon BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pieta |
Wymiary: | 31 x 18 x 13 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "GŁÓD ZENON | PASZYN 179"
PROWENIENCJA: - kolekcja dra Leonarda Pełki. |
Cena wywoławcza: | 1200 zł |
Cena uzyskana: | 1200 zł |
LOT 26 | ID: 009026 |
Pracownia malarstwa na szkle (Czechy) BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Mandylion |
Wymiary: | 28 x 19 cm 32 x 22 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Na pracy widoczne ubytki farby. |
Cena wywoławcza: | 700 zł |
Cena uzyskana: | 700 zł |
LOT 27 | ID: 009027 |
Pracownia malarstwa na szkle (Dolny Śląsk) BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Św. Anna nauczająca Marię |
Wymiary: | 28 x 17,6 cm 32 x 22 cm (wymiary z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 700 zł |
Cena uzyskana: | 700 zł |
LOT 28 | ID: 009028 |
Tytuł: | Matka Boża z Dzieciątkiem (I poł. XIX) |
Wymiary: | 27,5 x 17 cm (w świetle oprawy) 33 x 22,5 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 700 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 29 | ID: 009029 |
Tytuł: | Dzieciątko Jezus |
Wymiary: | 27 x 17 cm (w świetle oprawy) 32,5 x 22,5 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 700 zł |
Cena uzyskana: | 700 zł |
LOT 30 | ID: 009030 |
Tytuł: | Św. Jan Chrzciciel |
Wymiary: | 28 x 18 cm 21,6 x 31,4 cm (wymiary z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 700 zł |
Cena uzyskana: | 700 zł |
LOT 31 | ID: 009031 |
Tytuł: | Św. Izydor |
Wymiary: | 28 x 17,6 cm 32,4 x 22 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Na pracy widoczny ubytek farby. |
Cena wywoławcza: | 700 zł |
Cena uzyskana: | 700 zł |
LOT 32 | ID: 009032 |
GATNAR-GUZY Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Malutki Ondraszek z ojcem |
Wymiary: | 43 x 32,5 cm (w świetle oprawy) 48,5 x 38,3 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Maria Gatnar-Guzy" Opisany śr.d.: "MALUTKI ONDRASZEK Z OJCEM | W TARNOWSKICH GÓRACH, W CZASIE POWITANIA KRÓLA | JANA III SOBIESKIEGO, ZDĄŻAJĄCEGO NA ODSIECZ WIEDNIA" |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 33 | ID: 009033 |
Tytuł: | Ondraszek równał świat |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M | G.G" Opisany śr.d.: "ONDRASZEK ZABIERAŁ DUKATY I TALARY LUDZIOM | BOGATYM A ROZDAWAŁ BIEDAKOM - RÓWNAŁ ŚWIAT!!! | (OJ MIAŁBYŚ TEŻ DZIŚ ONDRASZKU MOC ROBOTY!)" |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 34 | ID: 009034 |
Tytuł: | Ondraszku, Ondraszku! |
Uwagi: | Opisany śr.d.: "ONDRASZKU, ONDRASZKU! DLACZEGO ODDAŁEŚ | SWÓJ OBUSZEK ZDRAJCY JURASZKOWI !!!" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1500 - 2500 zł |
LOT 35 | ID: 009035 |
Tytuł: | Legenda o Ondraszku - spotkanie w karczmie |
Wymiary: | 43 x 32,5 cm (w świetle oprawy) 48,5 x 38,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M | G.G" Opisany śr.d.: "PEWNEGO WIECZORU | DO SZEBESTOWEJ KARCZMY PRZYBYŁ | TAJEMNICZY PIELGRZYM BY PRZYPOMNIEĆ | ONDRASZKOWI JEGO SPOTKANIE Z KRÓLEM" |
Estymacja: | 1500 - 2500 zł |
LOT 36 | ID: 009036 |
GĄSIENICA-ROJ Zofia BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Przy ognisku (1978) |
Wymiary: | 28,7 x 36,7 cm (w świetle oprawy) 34 x 42 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Z. GĄSIENICA - ROJ"; p.d.: "ZAKOPANE 1978"
Cena wywoławcza: | 1800 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
LOT 37 | ID: 009037 |
Tytuł: | Taniec góralski (1977) |
Wymiary: | 28,6 x 36,6 cm (w świetle oprawy) 34 x 41,7 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Z.GĄSIENICA ROJ ZAKOPANE 1977"
Cena wywoławcza: | 1800 zł |
Cena uzyskana: | 2400 zł |
LOT 38 | ID: 009038 |
KAPŁAN Janina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Matka Boża z Dzieciątkiem |
Wymiary: | 26 x 20 cm (w świetle oprawy) 30,3 x 24,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany śr.d.: "J Kapłan" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1000 - 2000 zł |
LOT 39 | ID: 009039 |
RACZEK Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Madonna (1976) |
Wymiary: | 23,5 x 19 cm (w świetle oprawy) 27,5 x 23,2 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany na odwrocie śr.: "Józef ze Sącza | Stary Sącz 1976", pieczątka artysty.
Estymacja: | 1000 - 1500 zł |
LOT 40 | ID: 009040 |
WALCZAK Zdzisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Św. Franciszek |
Wymiary: | 39 x 29 cm (w świetle oprawy) 45 x 35 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Z. Walczak" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 2500 zł |
O aukcji
Aukcja Sztuki Ludowej
Sztuka ludowa w Polsce z zainteresowaniem środowiska badawczego, artystycznego i kolekcjonerskiego na większą skalę spotkała się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Od tego czasu twórczość ludowa, nierzadko traktowana jako pozytywna opozycja w stosunku do oficjalnych nurtów sztuki współczesnej, cieszyła się nieprzerwanie grupą swoich amatorów i pasjonatów. W kolejnych latach powstawały stowarzyszenia i organizacje promujące w środowisku kulturalnym twórczość artystów ludowych, by wspomnieć tylko działające w drugiej i trzeciej dekadzie XX wieku "Warsztaty Krakowskie" czy bardzo aktywną w drugiej połowie stulecia Centralę Przemysłu Ludowego i Artystycznego (tzw. "Cepelię").
Sztuka ludowa - artyści
Obecnie istnieje grono artystów ludowych, których twórczość jest doceniana, a nawet poszukiwana przez kolekcjonerów. To rosnące zainteresowanie sztuką ludu związane jest przede wszystkim z jej szczerością płynącą wprost z serca niewykształconych artystycznie, prostych ludzi, którzy ukazują w malarstwie i rzeźbie swoją wiarę i najbliższy, znany z codzienności, otaczający ich świat.
Katalog aukcji sztuki ludowej
Katalog poświęconej zagadnieniu twórczości ludowej i prymitywnej IX Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego prezentuje szeroką i zróżnicowaną ofertę, wśród której przeważają dzieła z kategorii sztuki ludowej. W katalogu znalazły się zarówno obiekty pochodzące jeszcze z XIX wieku, jak i powstałe już w XXI stuleciu prace współczesnych artystów ludowych. Oferowane dzieła stanowią przegląd ponad 100-letniej historii sztuki ludowej z terenów Polski (Podhale, Żywiecczyzna, Sądecczyzna – Paszyn, Kielecczyzna, Śląsk, Kaszuby, Pomorze).
Spora część obiektów IX Aukcji Dzieł Sztuki pochodzi ze zbiorów znakomitego znawcy oraz badacza kultury, obrzędowości i wierzeń ludowych Słowian - dra Leonarda Pełki (1929-2020), członka Polskiego Towarzystwa Religioznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, autora opracowania Polska demonologia ludowa, a także fascynata i kolekcjonera sztuki ludowej.
Warto również zauważyć, że zdecydowana większość prezentowanych w ofercie dzieł została zakupiona przez kolekcjonerów bezpośrednio u ich autorów.
Prymitywiści - aukcja
Obok licznych przykładów ludowej rzeźby i malarstwa na szkle w katalogu znalazły się również prace prymitywistów: Karola Kostura - współczesnego artysty nieprofesjonalnego związanego z Nowym Targiem, krakowskiego "Nikifora z Bronowic" - Mariana Grabowskiego, kieleckiego malarza Tadeusza Żaka czy twórców śląskich, takich jak Leopold Wróbel i Eugeniusz Krawczuk.
Organizowana przez Krakowski Dom Aukcyjny aukcja stanowi krok w kierunku poszerzenia wiedzy o polskiej historycznej i współczesnej sztuce nieprofesjonalnej. Jest ona również okazją do wzbudzenia zainteresowania twórczością artystów ludowych na rynku sztuki w Polsce. Ta, jak się wydaje, niewystarczająco doceniana jeszcze obecnie sztuka, zawiera w sobie obiecujący potencjał inwestycyjny, który może wzrastać wraz z dalszym odkrywaniem twórczości artystów nieprofesjonalnych XX wieku. Wspomniany potencjał wiąże się po części również z widocznym w ostatnich latach zanikaniem aktywności twórców ludowych działających ze szczerej potrzeby serca.
Wystawa przedaukcyjna
Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać od 13 do 25 maja 2021 w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
katalog i licytacja live na portalu