KLECZYŃSKI Bohdan
Bohdan Kleczyński - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Bohdana Kleczyńskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Bohdana Kleczyńskiego na aukcję [kontakt]
BOHDAN KLECZYŃSKI
Bohdan Kleczyński urodził się 1852 roku na Wołyniu, zmarł w 1920 roku w Krakowie (według innych źródeł lata życia malarza przypadają na okres 1951-1916), pochodził z ziemiańskiej rodziny osiadłej w Dubnie. Początkowo studiował ekonomię na Uniwersytecie w Heidelbergu, jednak jego pasją od wczesnych lat życia było malarstwo. Ostatecznie naukę malarstwa Bohdan Kleczyński rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona. W 1880 roku wyjechał na studia artystyczne do Florencji, jednak już w listopadzie tego samego roku zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Warsztat doskonalił także w monachijskiej prywatnej pracowni Józefa Brandta.
W 1888 roku, po powrocie do kraju, Bohdan Kleczyński zajmował się gospodarstwem na Podolu, gdzie prowadził hodowlę koni. W drugiej dekadzie XX wieku przeniósł się do Krakowa, w którym mieszkał już do śmierci.
Malarstwo Bohdana Kleczyńskiego
W obrazach Bohdana Kleczyńskiego widać wyraźnie inspiracje twórczością artystów polskich kształcących się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (zwanych w starszej literaturze przedmiotu "szkołą monachijską"). Bohdan Kleczyński odwoływał się do malarskich dokonań takich malarzy jak: Józef Brandt, Józef Chełmoński czy Juliusz Kossak.
Obrazy Bohdana Kleczyńskiego przedstawiają sceny rodzajowe, najczęściej tętniące życiem myśliwskie sceny i kuligi, a także pejzaże prezentujące ukraińskie stepy. Jednym z ulubionych tematów Bohdana Kleczyńskiego był motyw koni.
Artysta najbardziej znany jest z prac z okresu monachijskiego, gdyż większość późniejszych obrazów malowanych już na Ukrainie zaginęła w czasie I wojny światowej.
Bohdan Kleczyński - wystawy
W 1888 Bohdan Kleczyński eksponował swoje prace na jubileuszowej wystawie w Monachium. W kraju obrazy pokazywał na wystawach w Warszawie – w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w Salonie Aleksandra Krywulta oraz na ekspozycjach krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.