KLECZYŃSKI Bohdan

Bohdan Kleczyński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Bohdana Kleczyńskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Bohdana Kleczyńskiego na aukcję [kontakt]

BOHDAN KLECZYŃSKI

Bohdan Kleczyński urodził się 1852 roku na Wołyniu, zmarł w 1920 roku w Krakowie (według innych źródeł lata życia malarza przypadają na okres 1951-1916), pochodził z ziemiańskiej rodziny osiadłej w Dubnie. Początkowo studiował ekonomię na Uniwersytecie w Heidelbergu, jednak jego pasją od wczesnych lat życia było malarstwo. Ostatecznie naukę malarstwa Bohdan Kleczyński rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona. W 1880 roku wyjechał na studia artystyczne do Florencji, jednak już w listopadzie tego samego roku zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Warsztat doskonalił także w monachijskiej prywatnej pracowni Józefa Brandta.

W 1888 roku, po powrocie do kraju, Bohdan Kleczyński zajmował się gospodarstwem na Podolu, gdzie prowadził hodowlę koni. W drugiej dekadzie XX wieku przeniósł się do Krakowa, w którym mieszkał już do śmierci.

Malarstwo Bohdana Kleczyńskiego

W obrazach Bohdana Kleczyńskiego widać wyraźnie inspiracje twórczością artystów polskich kształcących się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (zwanych w starszej literaturze przedmiotu "szkołą monachijską"). Bohdan Kleczyński odwoływał się do malarskich dokonań takich malarzy jak: Józef Brandt, Józef Chełmoński czy Juliusz Kossak.

Obrazy Bohdana Kleczyńskiego przedstawiają sceny rodzajowe, najczęściej tętniące życiem myśliwskie sceny i kuligi, a także pejzaże prezentujące ukraińskie stepy. Jednym z ulubionych tematów Bohdana Kleczyńskiego był motyw koni.

Artysta najbardziej znany jest z prac z okresu monachijskiego, gdyż większość późniejszych obrazów malowanych już na Ukrainie zaginęła w czasie I wojny światowej.

Bohdan Kleczyński - wystawy

W 1888 Bohdan Kleczyński eksponował swoje prace na jubileuszowej wystawie w Monachium. W kraju obrazy pokazywał na wystawach w Warszawie – w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w Salonie Aleksandra Krywulta oraz na ekspozycjach krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Bohdana Kleczyńskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Bohdana Kleczyńskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Bohdana Kleczyńskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»