CZEDEKOWSKI Bolesław Jan

Bolesław Jan Czedekowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Bolesława Jana Czedekowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Bolesława Jana Czedekowskiego na aukcję [kontakt]

CZEDEKOWSKI Bolesław Jan
CZEDEKOWSKI Bolesław JanCZEDEKOWSKI Bolesław JanCZEDEKOWSKI Bolesław Jan
Tytuł:Portret kobiety (1965)
Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 46 cm
66 x 56,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygn. p.d.: „Czedekowski B. 1965”

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

BOLESŁAW JAN CZEDEKOWSKI

Bolesław Jan Czedekowski

Bolesław Jan Czedekowski
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Bolesław Jan Czedekowski urodził się w 1885 roku w Wojniłowie, zmarł w 1969 roku w Wiedniu. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie uczęszczał na zajęcia do pracowni Kazimierza Pochwalskiego oraz Heinricha von Angeliego. Po ukończeniu edukacji w 1907 roku artysta wiele podróżował, często zmieniał miejsce zamieszkania.
W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej, w 1920 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a trzy lata później wrócił do Europy i osiadł na dłuższy czas w Paryżu. Po II wojnie światowej Bolesław Jan Czedekowski powrócił do Ameryki, ostatecznie jednak zamieszkał w Wiedniu. Przez cały ten czas chętnie odwiedzał ojczystą Polskę.

Twórczość Bolesława Jana Czedekowskiego

Główną domeną twórczości Bolesława Jana Czedekowskiego były realistyczne, akademickie portrety trafiające w salonowe gusta odbiorców. Artysta wykonywał wizerunki elity społecznej - arystokracji oraz znanych osobistości z kręgów polityki i Kościoła, np. prezydenta Ignacego Mościckiego czy kardynała Adama Sapiehy. Malarz przedstawiał również kameralne sceny rodzajowe, będące de facto rodzinnymi portretami zbiorowymi. Poza omówionym nurtem portretowym Bolesław Jen Czedekowski zajmował się również malarstwem pejzażowym, ujmował też martwe natury z kwiatami oraz kobiece akty. Wydarzenia wojenne skłoniły artystę do wykonania kilku obrazów o tematyce wojennej.

Na wykształcenie się dojrzałego stylu artystycznego Bolesława Jana Czedekowskiego wpływ miały inspiracje sztuką włoskiego renesansu, XVII-wieczne malarstwo holenderskie oraz XVIII-wieczna twórczość francuska.

Bolesław Jan Czedekowski - nagrody, wystawy i kolekcje

Bolesław Jan Czedekowski był cenionym artystą, zdobywał liczne nagrody na wystawach konkursowych, otrzymał również odznaczenie francuskiej Legii Honorowej (1934), medal Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima (1964) oraz order Odrodzenia Polski (1965).

Największa kolekcja dzieł artysty znajduje się obecnie w kolekcji muzealnej Zamku w Łańcucie. Jego prace są również częścią kolekcji m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Bolesława Jana Czedekowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Bolesława Jana Czedekowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Bolesława Jana Czedekowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Bolesława Jana Czedekowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY BOLESŁAWA JANA CZEDEKOWSKIEGO

x
«
»