EJSMOND Franciszek

Franciszek Ejsmond - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Franciszka Ejsmonda. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Franciszka Ejsmonda na aukcję [kontakt]

EJSMOND Franciszek
EJSMOND FranciszekEJSMOND FranciszekEJSMOND Franciszek
Tytuł:Nieznajoma z kwiatem we włosach (1882)
Technika:olej, deska
Wymiary:13,5 x 10,5 cm
26 x 23,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "F. Ejsmond | 1882"
Opisany l.g.: "Monachium"

PRACA NIEDOSTĘPNA

OPIS PRACY:
Franciszek Ejsmond to jeden z polskich "monachijczyków", przyjaciel Józefa Brandta i Juliana Fałata. Choć w dojrzałej twórczości artysta ten skupił się raczej na malarstwie rodzajowym i ukazywaniu codziennego życia polskiej wsi i wydarzeń rozgrywających się w chłopskich chatach, jego wczesne prace poruszają też inne tematy - motywy orientalne czy właśnie portrety i akty.
Oferowany w katalogu XXXVIII Aukcji obraz "Nieznajoma z kwiatem we włosach" wyszedł spod pędzla artysty w 1882 roku. Jest to niewielkich rozmiarów portrecik powstały jeszcze w tradycji akademickiej, z widocznym charakterystycznym dla uczniów Akademii w Monachium uwielbieniem do ciemnych, ciepłych brązów.
Namalowana kobieta uchwycona została od tyłu, w lekkim skręcie ciała, jej twarz widziana jest z profilu. Światło w obrazie pada na prawe ramię modelki, rozświetlając delikatnym błyskiem jej nagie ciało. Postać ma w sobie dużo zmysłowej tajemniczości, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z widzem, a wąski kadr kompozycji pozostawia dużo intrygujących niedopowiedzeń. Akcentem ożywiającym całość jest kwiat wpięty w ciemne włosy modelki.
niedostepny

FRANCISZEK EJSMOND

Franciszek Ejsmond, źródło: NAC

Franciszek Ejsmond
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Franciszek Teodor Ejsmond urodził się w 1859 roku w Krogulczy k. Radomia, zmarł w 1931 roku. Studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, uczęszczał też na prywatne zajęcia do pracowni tego artysty. Następnie, w 1879 roku, rozpoczął studia w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się pod okiem Alexandra Wagnera oraz Gyuli Benczúra. W Monachium Franciszek Ejsmond nawiązał bliską przyjaźń z Józefem Brandtem i Julianem Fałatem, z tym ostatnim dzielił nawet przez pewien czas pracownię. W czasie pobytu w Niemczech artysta zyskał popularność i uznanie wśród kolekcjonerów europejskich i amerykańskich.

W 1894 roku Franciszek Ejsmond powrócił do kraju, zamieszkał w Dąbrówce w pobliżu Grodziska Mazowieckiego i skupił się na tworzeniu realistycznych scen rodzajowych z życia wsi, wyposażając starannie swoją pracownię, co ciekawe - na wzór wiejskiej izby.

Malarz aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym kraju, chętnie udzielał się w stowarzyszeniach. Od 1897 roku był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w 1917 roku pełnił tam funkcję wiceprezesa, a w latach 1913-1918 był szefem Polskiego Towarzystwa Artystycznego.

Franciszek Ejsmond, źródło: POLONA

Franciszek Ejsmond na ławeczce nad stawem (1905-1910)
[źródło: Biblioteka Narodowa (POLONA)]

Malarstwo Franciszka Ejsmonda

Twórczość Franciszka Ejsmonda była niezwykle zróżnicowana pod względem tematycznym. We wczesnym okresie artysta malował portrety, sceny rodzajowe i orientalne, jego dojrzała sztuka skupia się natomiast na realistycznych ujęciach folkloru i życia wsi, przewijają się w niej również scenki anegdotyczne scenki, niekiedy o charakterze moralizatorskim. Najchętniej artysta umieszczał sceny we wnętrzach chat, wybierał motywy o pozytywnym wydźwięku i sielankowym charakterze, np. swaty, lekcje czytania czy przedstawienia uśmiechniętej rodziny chłopskiej przy posiłku.

Wykształcony w Monachium malarz pozostał wierny konwencji realizmu. W jego pracach dominuje ciepła stonowana kolorystyka oparta na odcieniach brązu przełamywanych kontrastami czerwieni i błękitu, najczęściej występujących w strojach ludowych przedstawianych postaci.

Franciszek Ejsmond - wystawy i kolekcje

Obrazy Franciszka Ejsmonda były pokazywane na wielu wystawach w kraju i za granicą - w Monachium. Regularnie eksponował w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w Salonie Krywulta w Warszawie, a także w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dzieła Franciszka Ejsmonda znajdują się w licznych kolekcjach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Franciszka Ejsmonda na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Franciszka Ejsmonda.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Franciszka Ejsmonda, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Franciszka Ejsmonda w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY FRANCISZKA EJSMONDA

x
«
»