FAŁAT Julian

Julian Fałat - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Juliana Fałata. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Juliana Fałata na aukcję [kontakt]

FAŁAT Julian
FAŁAT JulianFAŁAT JulianFAŁAT Julian
Tytuł:Zima na Polesiu
Technika:gwasz, akwarela, tektura
Wymiary:39 x 97,5 cm
48,5 x 107 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "JFałat | Polesie"
Na odwrocie trzy pieczęcie: "OBRAZY ORYGINALNE | MALARZY POLSKICH | MAKSYMILIAN RÜBNER | KRAKÓW, RYNEK GŁ. 11."

Więcej o obrazie Juliana Fałata w artykule na blogu [ZOBACZ]


Na temat wrażenia, jakie wywarły na nim zimowe krajobrazy Polesia Julian Fałat zanotował między innymi:
"Drzewa oszronione jak lodowate skały, potworne i dziwaczne przy pojawiającem się już blednieniu nieba, ciągną moje oczy i podniecają wyobraźnię. Wśród zupełnej ciszy słychać tylko świdrujący uszy jęk dzwonka przy sankach".
"A Polesie, to morze nietkniętych skarbów dla pejzażysty! [...] Śmiało można powiedzieć, że na całym świecie — poza Japonią — niema ludu, któryby w łonie swem ukrywał takie nieprzebrane skarby dla sztuki."
[Cyt. za: J. Fałat, Pamiętniki, Warszawa 1935, s. 142-143, 207.]
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:60000 zł
Cena uzyskana:80000 zł
FAŁAT Julian
FAŁAT JulianFAŁAT Julian
Tytuł:Łosie w pejzażu
Technika:tusz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:10 x 15 cm (w świetle passe-partout)
36 x 41 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "JFałat"

OPIS PRACY:
Julian Fałat jest znany jako wybitny twórca malarstwa pejzażowego i jest przy tym określany mianem jednego z najwybitniejszych akwarelistów w polskiej historii sztuki. W malarstwie artysty jest wyraźnie zauważalne zainteresowanie naturą, pejzażem i myślistwem.

W pracy "Łosie w pejzażu" występuje cechująca twórczość artysty lekkość i szkicowość sposobu ujęcia kompozycji. W syntetyczny sposób ukazane zwierzęta i krajobraz zostały oddane za pomocą subtelnych pociągnięć, które tworzą wiarygodną całość. Malarz zarówno w pracach malarskich, jak i rysunkowych chętnie ukazywał sceny w zimowej scenerii, gdzie prostymi środkami osiągał ciekawe efekty wizualne. Artysta często przedstawiał zimowe pejzaże Polesia, w których chętnie przedstawiał sylwetki łosi, które powracały zarówno w obrazach pejzażowych, jak i tych związanych z myślistwem.
Sprzedane:XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023)
Cena wywoławcza:6000 zł
Cena uzyskana:6000 zł
FAŁAT Julian
FAŁAT JulianFAŁAT Julian
Tytuł:Sosny pinie (1881)
Technika:ołówek, papier naklejony na karton
Wymiary:18 x 10,5 cm
24,5 x 16,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany l.d.: "Roma 4/4 81 | Fałat"
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:1900 zł
Cena uzyskana:6000 zł
FAŁAT Julian
FAŁAT JulianFAŁAT JulianFAŁAT Julian
Tytuł:Portret Jabłonowskiego
Technika:akwarela, ołówek, karton
Wymiary:24 x 19,5 cm (w świetle)
36,4 x 32 cm (z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: „ J Fałat”
opis na odwrocie: „Portret Jabłonowskiego | … J. N… | 1939 r”

opis pracy:
Praca Juliana Fałata przedstawia popiersie eleganckiego mężczyzny w dojrzałym wieku. Twarz sportretowanego jest poważna, jego głęboko osadzone oczy ze skupieniem wpatrzone są przed siebie. Artysta przedstawił modela na neutralnym, burgundowym tle. Praca charakteryzuje się doskonałym warsztatem, płynnie walorowane plamy barwne świadczą o mistrzowskim opanowaniu techniki akwareli przez malarza. „Portret Jabłonowskiego” wpisuje się w zespół pełnych powagi i dumy akwarelowych wizerunków męskich malowanych przez Juliana Fałata.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

JULIAN FAŁAT

Julian Fałat urodził się w 1853 roku w Tuligłowach, zmarł w 1929 roku w Bystrej k. Bielska-Białej. W latach 1869-1871 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego. Po dwóch latach nauki wyjechał do Odessy i podjął pracę rysownika w biurze architektonicznym. Następnie Julian Fałat studiował na Politechnice w Zurichu, a w latach 1877-1880 naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba. W tym czasie związał się ze środowiskiem artystycznym skupionym wokół Józefa Brandta.
Po ukończeniu nauki Julian Fałat zamieszkał w Warszawie. Dużo wyjeżdżał, w 1885 roku odbył podróż morską dookoła świata, ale często odwiedzał też bliskie miejsca, m.in. Zakopane.

W 1886 roku na wystawie w Berlinie pokazano akwarelowy cykl malarski Juliana Fałata o tematyce myśliwskiej. Między innymi dzięki tej ekspozycji artysta zyskał uznanie Wilhelma II i w latach 1886-1895 pracował jako jego malarz nadworny. Warto zauważyć, że jedenaście prac przedstawiających słynne polowanie z udziałem Wilhelma II (1886) zostało zreprodukowanych w albumie "Souvenir de chasse a l"ours donne a Nieśwież...".

W 1895 roku Julian Fałat przeniósł się do Krakowa i objął funkcję dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych. Artysta kierował uczelnią aż do 1910 roku. Zreformował system nauczania, zatrudnił nową kadrę profesorską, w 1900 roku przekształcił również Szkołę Sztuk Pięknych w Akademię. Po rezygnacji ze stanowiska rektora zamieszkał w Bystrej.
W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Julian Fałat aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, należał do TAP "Sztuka" i TPSP w Krakowie, wiele wystawiał.

Malarstwo i twórczość Juliana Fałata

Julian Fałat zajmował się różnymi dziedzinami twórczości: rysunkiem, malarstwem, grafiką i ilustracją - współpracował z pismami "Tygodnik Ilustrowany", "Kłosy", "Biesiada", "Tygodnik Powszechny" i "Liberum Veto". W ostatnim z magazynów publikował liczne karykatury.

Artysta specjalizował się w technice akwareli, ale wykonywał również obrazy olejne. Głównym tematem w jego malarstwie były pejzaże oraz sceny myśliwskie. Niekiedy wykonywał też kompozycje o charakterze historycznym, m.in. współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie "Berezyna". Julian Fałat był również portrecistą. Malowane przez niego w technice akwareli wizerunki charakteryzują się niezwykłą lekkością i szkicowym ujęciem tematu.

Począwszy od 1890 roku w realistycznym malarstwie Juliana Fałata uwidaczniają się wpływy impresjonizmu. Czerń zanika na rzecz fioletów i błękitów, w akwarelach szczególnie można odczuć silne efekty światłocieniowe. Coraz częściej Julian Fałat malował zimowe pejzaże Polesia, które stanowiły punkt wyjścia do uchwycenia światła i kolorów śniegu.

Julian Fałat - wystawy, nagrody, kolekcje

Julian Fałat wielokrotnie wystawiał swoje prace na ekspozycjach w kraju i za granicą (np. w Berlinie, Monachium, Chicago i Wiedniu), chętnie pokazywał obrazy na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Artysta został wyróżniony kilkoma orderami, np. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1928) czy Krzyżem Komandorskim Orderu Franciszka Józefa (1908).

Dzieła Juliana Fałata znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, a także w zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Teksty na temat twórczości Juliana Fałata:

"Po wyjeździe z Krakowa w roku 1872 Fałat pracował jako rysownik, między innymi w Czerpowodach koło Humania przy badaniach archeologicznych prowadzonych przez Stanisława Krzyżanowskiego, później zaś w Odessie w biurze architektonicznym Feliksa Gąsiorowskiego."

"Drogę z Singapuru, na wschód do Japonii i dalej dookoła świata odbył Fałat jako jeden z pierwszych artystów europejskich. Wcześniej tą samą trasą podróżował niemiecki malarz-podróżnik, gdańszczanin Eduard Hildebrandt (1817-1868) przywożąc z tej wycieczki około trzystu akwarel romantyczno nastrojowych, które niegdyś były bardzo popularne. Znał je także Fałat. Hildebrandt wyjechał do Japonii w roku 1865, a więc dwadzieścia lat wcześniej niż polski artysta. […] Twórczość Fałata stanowi w Polsce najwcześniejszy i stosunkowo głęboko przemyślany przykład recepcji sztuki japońskiej."

~ Jerzy Malinowski

[Cyt. za: Julian Fałat, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1985, s. 8, 23.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Juliana Fałata na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Juliana Fałata.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Juliana Fałata, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Juliana Fałata w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JULIANA FAŁATA

x
«
»