MUSIAŁOWICZ Henryk

Henryk Musiałowicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna aukcyjna Henryka Musiałowicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Henryka Musiałowicza na aukcję [kontakt]

 

MUSIAŁOWICZ Henryk
MUSIAŁOWICZ HenrykMUSIAŁOWICZ HenrykMUSIAŁOWICZ Henryk
Tytuł:Z cyklu "Portrety" (1975/1976)
Technika:technika mieszana, deska
Wymiary:108 x 18 cm
142,5 x 28 cm (z oprawą autorską)
Uwagi:Sygnowany i datowany śr.g.: "MUSIAŁOWICZ 1975/76."
Opisany na odwrocie: "Z CYKLU | PORTRETY | AI 1976 | TECH. MIESZANA | 18 X 108 | MUSIAŁOWICZ"
Sprzedane:XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)
Cena wywoławcza:14000 zł
Cena uzyskana:22000 zł
MUSIAŁOWICZ Henryk
MUSIAŁOWICZ HenrykMUSIAŁOWICZ HenrykMUSIAŁOWICZ Henryk
Tytuł:Z cyklu "Epitafie" (1986)
Technika:olej, płyta, drewno
Wymiary:58 x 47 cm
71 x 60 cm (z oprawą autorską)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "MUSIAŁOWICZ"
Opisany na odwrocie: "Z CYKLU: | EPITAFIE | 1986 | 71 x 60 | MUSIAŁOWICZ"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.

OPIS PRACY:
Henryk Musiałowicz w pracach z serii "Epitafie" stosował wypracowaną przez siebie w latach 50. XX wieku zasadę osiowości. W centrum kompozycji artysta umieszczał postać człowieka. Musiałowicza przede wszystkim interesowały zagadnienia egzystencjalne, które chciał wyrażać poprzez swoją twórczość, w związku z czym sylwetka ludzka w jego sztuce odgrywała rolę swoistego znaku, który mógł nieść za sobą złożone treści. Prezentowana praca została wykonana za pomocą charakterystycznych dla artysty zabiegów jak: uproszczenia i geometryzacja formy, zastosowanie ciemnej gamy barwnej, oraz zróżnicowanie faktury obrazu. Praca jest zdominowana przez aurę tajemniczości i wpisuje się w główny nurt twórczości malarza.
niedostepny

HENRYK MUSIAŁOWICZ

Henryk Musiałowicz urodził się w 1914 roku w Gnieźnie, zmarł w 2015 roku w Warszawie. Początkowo kształcił się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, następnie rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, m.in. w pracowni Leonarda Pękalskiego. Z powodu wybuchu II wojny światowej artysta przerwał naukę, dyplom uzyskał dopiero w 1948 roku w pracowni Felicjana Szczęsnego Kowarskiego.

Henryk Musiałowicz był członkiem kilku międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych, m.in. Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych (AIAP) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Kultury (SEC).

Malarstwo i rzeźba Henryka Musiałowicza

Henryk Musiałowicz był artystą wszechstronnym, zajmował się wieloma dziedzinami twórczości, tj. malarstwem sztalugowym i monumentalnym (w tym projektowaniem witraży), rysunkiem, grafiką oraz rzeźbą.

Henryk Musiałowicz w swoim dorobku artystycznym nieustannie czerpał z koloryzmu, który jednak ostatecznie przekształcił na swój własny sposób.
Wczesne, figuratywne prace Henryka Musiałowicza wyraźnie utrzymane są w estetyce kapizmu. W latach 40. oraz pierwszej połowie lat 50. Henryk Musiałowicz malował głównie kompozycje rodzajowe i portrety.
Niezwykle ważnym wydarzeniem w kontekście ewolucji stylu artysty był jego wyjazd do Holandii w 1956 roku. Wówczas Henryk Musiałowicz spotkał się na żywo z dziełami sztuki takich mistrzów jak Rembrandt i van Gogh, co wywarło olbrzymi wpływ na podejście artysty do malarstwa. W tym czasie w twórczości Henryka Musiałowicza pojawiły się bliskie abstrakcji, monochromatyczne, pełne ekspresji i emocji obrazy odnoszące się do tematyki i wspomnień z okresu wojny. Estetyce tej Henryk Musiałowicz pozostał już wierny w przyszłości.
Cechą charakterystyczną dzieł Henryka Musiałowicza z dojrzałego okresu jego twórczości jest osiowość, ograniczona, stonowana, ciemna gama barwna rozjaśniana akcentami, najczęściej bieli, błękitu i głębokiej czerwieni. Główną częścią kompozycji jest zwykle uproszczona sylwetka ludzka lub – rzadziej – zwierzęca, sprowadzona właściwie do elementu znaku. Dużą rolę w sztuce artysty odgrywała inspiracja naturą.
Obrazy Henryka Musiałowicza to nie tylko dzieła tajemnicze, o intrygującej treści i silnym ładunku emocjonalnym, ale także obiekty o zachwycającej jakości dekoracyjnej, która wynika ze stosowanych przez artystę zestawień barwnych i fakturowych, a także zróżnicowanych, eksperymentalnych technik malarskich, zbliżających się niekiedy wręcz do kolażu.
Większość swoich prac Henryk Musiałowicz łączył w cykle, by wymienić tylko cykl "Rodzina", "Portrety", "Krajobraz animalistyczny" czy "Epitafium".
Co ciekawe, Henryk Musiałowicz nierzadko powracał do swoich wcześniejszych prac, uznanych w pewnym momencie za ukończone. Spoglądał wówczas na nie na nowo i nierzadko dokonywał zmian w kompozycjach.

Jak wspomniano powyżej, Henryk Musiałowicz zajmował się również rzeźbiarstwem i tworzeniem prac o charakterze przestrzennym, które zaczęły dominować w jego sztuce począwszy od końca lat 80. W pracach o takiej specyfice artysta najczęściej wykorzystywał drewno, inspirując się etnografią i odwołując się poniekąd do symbolicznej twórczości ludowej – totemów i przedmiotów magicznych.

Henryk Musiałowicz - wystawy i nagrody

Pierwsza indywidualna wystawa Henryka Musiałowicza miała miejsce bardzo wcześnie, bowiem już w 1944 roku – artysta pokazał wówczas swoje prace w dworku na Rybakach.
Henryk Musiałowicz wystawiał swoje prace na wielu, ponad 300 ekspozycjach, głównie za granicą – w Niemczech, we Francji i Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbyła się monograficzna wystawa twórczości Henryka Musiałowicza.

Artysta był laureatem prestiżowych nagród, otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009) oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Obrazy Henryka Musiałowicza znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, a także w zbiorach kilku instytucji muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Henryka Musiałowicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Henryka Musiałowicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Henryka Musiałowicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Henryka Musiałowicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY HENRYKA MUSIAŁOWICZA

x
«
»