RODAKOWSKI Henryk

Henryk Rodakowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Henryka Rodakowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Henryka Rodakowskiego na aukcję [kontakt]

RODAKOWSKI Henryk
RODAKOWSKI HenrykRODAKOWSKI HenrykRODAKOWSKI Henryk
Tytuł:Foksterier (1862)
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:32,2 x 34,5 cm
44 x 46 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Rod | 1862"
Na odwrocie opinia Leszka Ludwikowskiego z 1975 roku.
Widoczne punktowe sfalowania płótna.

OPIS PRACY:
Henryk Rodakowski jest określany jako jeden z najlepszych polskich portrecistów drugiej połowy XIX wieku. Poza eleganckimi, reprezentacyjnymi, a często też pełnymi głębi psychologicznej przedstawieniami m.in. książąt, generałów, polityków i członków swojej rodziny, artysta tworzył obrazy o tematyce historycznej i pejzażowej. Jego dzieło ukazujące matkę malarza zostało w 1853 roku nagrodzone złotym medalem na Salonie paryskim, a Eugène Delacroix w swoim dzienniku napisał o pracy, że "widział prawdziwe arcydzieło".
Pośród stworzonych przez Henryka Rodakowskiego obrazów znalazły się także wizerunki zwierząt (psów, koni, wielbłądów). Najbardziej znanym tego typu przedstawieniem jest psi "Stróż" ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.
Oferowany w katalogu aukcji obraz “Foksterier” (1862) ma charakter portretowy. Rasowy pies został ukazany w pozycji leżącej, na brązowym podłożu. Przedstawione z profilu zwierzę ma uniesioną głowę i czujnie patrzy w prawą stronę pola obrazowego. Biało-brązowa sylwetka szorstkowłosego foksteriera odcina się od jednolitej, oliwkowej barwy tła. Przestrzenność przedstawienia podsyca jeszcze znakomicie oddana nieregularna, impastowa faktura pofalowanej sierści psa, która została ukształtowana za pomocą krótkich pociągnięć pędzla i starannie opracowana pod względem światłocienia.
Henryk Rodakowski, wykorzystując tradycyjne konwencje malarstwa portretowego, ukazał subtelny, pełen wdzięku wizerunek "najlepszego przyjaciela człowieka".
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:18000 zł
Cena uzyskana:34000 zł

HENRYK RODAKOWSKI

Henryk Rodakowski, Portret własny, MNW

Henryk Rodakowski, "Portret własny" (1849), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Henryk Rodakowski urodził się w 1823 roku, zmarł w 1894 roku. W 1841 roku rozpoczął w Wiedniu studia prawnicze równocześnie rozwijając swoje zainteresowania artystyczne: od 1845 roku doskonalił warsztat malarski w atelier Josepha Danhausera, a następnie także u Friedricha von Amerlinga i Franza Eybla. Po ukończeniu studiów wyjechał do Paryża, gdzie wstąpił do pracowni Leona Cognieta. W 1850 roku prowadził już dwie autorskie pracownie malarskie: jedną we Lwowie i jedną w Paryżu. Utrzymywał żywe kontakty z polonijnymi środowiskami inteligenckimi skupionymi wokół Hôtel Lambert. Do grona jego przyjaciół należeli Juliusz Kossak, Artur Grottger, Eugéne Delacroix i Théophile Gautier.

Artysta był członkiem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Po śmierci Jana Matejki został w 1894 roku wybrany na stanowisko dyrektora Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i przewodniczącego Komitetu Muzeum Narodowego w Krakowie. Odbył liczne podróże po Włoszech, Francji, Belgii, podczas których mógł podziwiać obrazy dawnych mistrzów malarstwa.

Henryk Rodakowski, Autoportret, MNK

Henryk Rodakowski, "Autoportret przy sztaludze" (1858), olej, płótno,
Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory cyfrowe MNK]

Malarstwo Henryka Rodakowskiego

Na rozwój stylu malarskiego Henryka Rodakowskiego wpłynęły jego liczne wyprawy artystyczne. Od włoskich artystów renesansowych zaczerpnął miękki modelunek światłocieniowy, subtelną paletę barw oraz harmonijną kompozycję. Malarstwo artysty cechuje doskonały rysunek i wysmakowana kolorystyka. Henryk Rodakowski tworzył zarówno obrazy olejne na płótnie, akwarele i prace na papierze. W twórczości artysty akademicki realizm łączy się z romantycznym nastrojem.

Artysta zasłynął jako wybitny, polski portrecista oraz malarz scen historycznych i batalistycznych. Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest powstały w 1892 roku "Portret gen. Henryka Dembińskiego", który został nagrodzony złotym medalem podczas Salonu Paryskiego. Prace artysty są doskonałe pod względem warsztatowym i są wynikiem niezwykłej świadomości twórczej.

Henryk Rodakowski - kolekcje, wystawy i odznaczenia

Obrazy Henryka Rodakowskiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Lwowskiej Galerii Sztuki.

Artysta eksponował swoje prace na wystawach organizowanych m.in. przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Henryk Rodakowski był kawalerem Legii Honorowej, został nagrodzony także Krzyżem Kawalerskim Orderu Leopolda i Orderem Franciszka Józefa.

Henryk Rodakowski, MNW

Fotografia Henryka Rodakowskiego, ok. 1890, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Henryk Rodakowski o sztuce:

"Jakkolwiek penzel malarza w rozumie musi być maczany, jak gryfel Arystotelesa, to przecież sztuka głównie uczuciem do nas przemawia. Ona nie umie jak słowo, logicznym wywodem zmusić do przyjęcia danego założenia. W niej argumentu od formy odłączyć nie można.
Sztuka niczego nie dowodzi i niczego dowieść nie może, tylko tego, że są w człowieku pewne struny, na których ona najświetniejsze odgrywa symfonie. Sztuka tylko wrażenie ma na swoje usługi. Tem wrażeniem uderza o tętno duszy naszej, która wtedy jakby skrzydła niewidzialne rozwija i w wyższe nas wynosi sfery. [...] Bo gdy się bliżej przypatrzymy, to twórczość malarza składa się z dwóch części: z tego, co ze źródła duszy płynąc w jego wyobraźni przybiera kształty plastyczne zrozumiałego obrazu; i ze zdolności odtworzenia tego, okiem ducha widzianego obrazu, na płótnie. Pomysł sam nie wystarcza, musi on mieć istotę sztuki plastycznej."

[Cyt. za: Henryk Rodakowski, Odczyt o malarstwie, Lwów 1877, s. 12-13.]

Artykuły o Henryku Rodakowskim:

"Znakomity i szlachetny artysta, który za życia cieszył się ogromnem i zasłużonem uznaniem, twórca nowożytnego portretu polskiego, który zdobył najpierw sławę światową na terenie najtrudniejszym, bo w Paryżu, a potem dopiero zyskał rozgłos i wziętość w kraju — rasowy malarz w wielkim stylu [...]"

~ Władysław Kozicki

[Cyt. za: idem, Henryk Rodakowski (1823-1894), "Sztuki Piękne" 3, 1924, s. 119.]

"Był ten znakomity artysta typowym realistą z instynktu i z temperamentu malarskiego. Nigdy rzeczywistości nie naginał do kształtów swej wyśnionej, idealnej wizji, lecz dążył do jak najwierniejszego uchwycenia zasadniczych rysów tego fragmentu zewnętrznego świata, który go w danej chwili zajmował, nie narzucając m u żadnej aprjorycznej i subjektywnej ekspresji psychicznej, lecz uwydatniając tylko i podkreślając środkami malarskiemi ten wyraz duchowy, który w gotowej formie miał już dany w naturze, jako jej składnik istotny. Stwarza więc sztukę spokojną, zrównoważoną, pogodną, unikającą wszelkich gwałtownych w strząśnień, dramatycznych wzruszeń i lirycznych wylewów uczuć, sztukę, zachowującą zawsze epicką objektywność, a pod względem formalnym realistyczną, nie usiłującą wychodzić poza naturę i ściśle przez kompozycję opanowaną, słowem, sztukę klasyczną. Klasycyzm
ten odpowiadał też doskonale jego psychice i warunkom, wśród których płynęło jego życie. Było to bowiem jasne i słoneczne życie dobrego i rozumnego człowieka, który, pełen optymizm u i słodyczy, miał dla wszystkich ujmujący, życzliwy uśmiech i kierował się zawsze dewizą doucement, wyrytą zamiast herbu na jego sygnecie; wyjątkowo szczęśliwe życie wielkiego artysty i wykwintnego światowca, w którem nie brakło ani miłości, ani zamożności, ani sławy."

~ Władysław Kozicki

[Cyt. za: idem, Henryk Rodakowski, Kraków 1927, s. 6.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Henryka Rodakowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Henryka Rodakowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Henryka Rodakowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Henryka Rodakowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»