XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

RODAKOWSKI Henryk

RODAKOWSKI Henryk
LOT 16
ID: 035016

RODAKOWSKI Henryk BIOGRAFIA

Tytuł:Foksterier (1862)
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:32,2 x 34,5 cm
44 x 46 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Rod | 1862"
Na odwrocie opinia Leszka Ludwikowskiego z 1975 roku.
Widoczne punktowe sfalowania płótna.

Henryk Rodakowski jest określany jako jeden z najlepszych polskich portrecistów drugiej połowy XIX wieku. Poza eleganckimi, reprezentacyjnymi, a często też pełnymi głębi psychologicznej przedstawieniami m.in. książąt, generałów, polityków i członków swojej rodziny, artysta tworzył obrazy o tematyce historycznej i pejzażowej. Jego dzieło ukazujące matkę malarza zostało w 1853 roku nagrodzone złotym medalem na Salonie paryskim, a Eugène Delacroix w swoim dzienniku napisał o pracy, że "widział prawdziwe arcydzieło".
Pośród stworzonych przez Henryka Rodakowskiego obrazów znalazły się także wizerunki zwierząt (psów, koni, wielbłądów). Najbardziej znanym tego typu przedstawieniem jest psi "Stróż" ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.
Oferowany w katalogu aukcji obraz “Foksterier” (1862) ma charakter portretowy. Rasowy pies został ukazany w pozycji leżącej, na brązowym podłożu. Przedstawione z profilu zwierzę ma uniesioną głowę i czujnie patrzy w prawą stronę pola obrazowego. Biało-brązowa sylwetka szorstkowłosego foksteriera odcina się od jednolitej, oliwkowej barwy tła. Przestrzenność przedstawienia podsyca jeszcze znakomicie oddana nieregularna, impastowa faktura pofalowanej sierści psa, która została ukształtowana za pomocą krótkich pociągnięć pędzla i starannie opracowana pod względem światłocienia.
Henryk Rodakowski, wykorzystując tradycyjne konwencje malarstwa portretowego, ukazał subtelny, pełen wdzięku wizerunek "najlepszego przyjaciela człowieka".
Cena wywoławcza:18000 zł
Cena uzyskana:34000 zł