RZEPA Izajasz

RZEPA Izajasz
RZEPA IzajaszRZEPA IzajaszRZEPA Izajasz
Tytuł:Święty Franciszek wśród ptaków
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:33 x 22,4 x 11,5 cm
Uwagi:Sygnowany na podstawie: "Rzepa | Izajasz | Reda"

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Leonarda Pełki.
Sprzedane:IX Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i prymitywizm (25 V 2021)
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:1900 zł
RZEPA Izajasz
RZEPA IzajaszRZEPA Izajasz
Tytuł:Ptaszek
Technika:drewno polichromowane, metal
Wymiary:9 x 14 x 4,3 cm
Uwagi:Sygnowany na podstawie: "Rzepa | Izajasz | Reda"

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Leonarda Pełki.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

IZAJASZ RZEPA - NOTA BIOGRAFICZNA

Izajasz Rzepa urodził się w 1904 roku w Zęblewie, zmarł w 1999 roku w Redzie. Był cenionym artystą ludowym związanym z terenem Kaszub. Nazywany jest ostatnim redzkim rzeźbiarzem ludowym.
Po ukończeniu szkoły podstawowej pracował w zakładzie stolarskim ojca, gdzie nauczył się sposobów obróbki drewna. Już wtedy objawiało się jego zainteresowanie sztuką rzeźbiarską – wykonywał wówczas zdobione meble oraz figury do kościoła w Łebie.
W czasie II wojny światowej brał udział w obronie Helu, został wzięty do niewoli i do 1945 roku przebywał w obozach niemieckich. Po powrocie do rodzinnego Pomorza pracował w stoczni w Gdyni, od czasu do czasu tylko powracając do rzeźbiarstwa.
Ponownie tworzyć artysta zaczął właściwie dopiero po odejściu na emeryturę. W tym okresie rzeźbił dużo, podejmując przeróżną tematykę, zarówno świecką, jak i religijną: przedstawiał świętych, rybaków, mieszkańców wsi i zwierzęta, wśród których najbardziej upodobał sobie ptaki. Chętnie wykonywał też drewniane zabawki dla dzieci. Swoje starannie dopracowane pod względem technologicznym rzeźby Izajasz Repa pokrywał barwną, ale realistyczną przy tym polichromią, która, co ważne, wyróżnia sztukę artysty na tle innych kaszubskich rzeźbiarzy ludowych.
Izajasz Rzepa był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, współpracował z Cepelią w Sopocie.

Po raz pierwszy Izajasz Rzepa pokazał swoje prace w 1954 roku na wystawie "Sztuka ludowa województwa gdańskiego" w Gdańsku. Niedługo później – w 1959 roku – otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie "Pamiątkarstwo ludowe" w Gdańsku. W kolejnych latach otrzymał wiele pierwszych nagród (np. "Rybak w rzeźbie ludowej" (1980), "Współczesna sztuka ludowa Kaszub" (1985)) i znaczących wyróżnień, nie tylko w zakresie twórczości plastycznej, m.in. prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga (1986), Złoty Krzyż Zasługi, Medal za Obronę Helu czy Nagrodę Wojewody i Wojewódzkiego Wydziału Kultury i Sztuki.
Prace artysty były pokazywane również za granicą, np. w Anglii, na Węgrzech i w Finlandii.
Rzeźby Izajasza Rzepy znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Stała wystawa prac artysty prezentowana jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie.

 

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY IZAJASZA RZEPY

 

x
«
»