RUBCZAK Jan
Jan Rubczak - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Jana Rubczaka. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Jana Rubczaka na aukcję [kontakt]
| Tytuł: | Sad w słońcu |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 73 x 100 cm 90 x 118 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Rubczak Jan" Opisany na odwrocie: "Jean Rubczak | 9 Campagne Premiere" Na odwrocie metka z odręcznym opisem oraz metka Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych z Salonu w 1911 roku. Na blejtramie częściowo czytelna metka z opisem obrazu oraz pieczęć: "THE PARIS AMERICAN ART Co | 125, BOULd du MONTPARNASSE | 2, Rue Bonaparte, 2 | PARIS" | |
| Sprzedane: | 50. Aukcja Dzieł Sztuki (16 XII 2025) |
| Cena wywoławcza: | 22000 zł |
| Cena uzyskana: | 45000 zł |
| Tytuł: | Zamek Dunajec w Niedzicy |
| Technika: | akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 33,5 x 48 cm (w świetle passe-partout) 59 x 72,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Jan Rubczak"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
JAN RUBCZAK

Jan Rubczak, 1931 rok
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Jan Rubczak (Dubczak) urodził się w 1884 roku, zmarł w 1942 roku w Auschwitz. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Floriana Cynka i Józefa Pankiewicza. Następnie kontynuował edukację w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Académie Colarossi w Paryżu. Po ukończeniu studiów Jan Rubczak jeszcze przez wiele lat mieszkał w stolicy Francji. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu, które rozpoczęło działalność w 1911 roku. Jan Rubczak należał także do Towarzystwa Polskiego Literacko-Artystycznego.
Po powrocie do Krakowa w 1924 roku pracował jako pedagog w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej. Od 1931 roku Jan Rubczak wykładał w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Roman Kramsztyk, "Portret Jana Rubczaka" (ok. 1910), olej, płótno,
Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]
Malarstwo Jana Rubczaka
Jan Rubczak tworzył w technikach malarskich i graficznych. Jego styl malarski rozwinął się pod wpływem koloryzmu Józefa Pankiewicza oraz malarstwa Paula Cézanne’a. Często wykonywał pejzaże oraz widoki miejskie. Inspiracji dostarczały mu liczne podróże artystyczne, które odbył po Holandii, Anglii, Włoszech i Hiszpanii.
Wysoko cenione było nie tylko malarstwo, ale także twórczość graficzna Jana Rubczaka. W jego akwafortach i akwatintach przeważają tematy miejskie, zwłaszcza detale architektoniczne przedstawiane najczęściej pod osłoną nocy.
Jan Rubczak - wystawy i kolekcje
Jan Rubczak często wystawiał wspólnie z Cechem Artystów Plastyków "Jednoróg" oraz Towarzystwem Artystów Polskich "Sztuka", sporadycznie także brał udział w ekspozycjach Formistów.
Obrazy Jana Rubczaka znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i muzealnych, m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Przyjmujemy obrazy Jana Rubczaka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Rubczaka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Rubczaka, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Jana Rubczaka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].