JAROSZ WALCZAKOWA-BUDZICZ Janina

Janina Jarosz Walczakowa-Budzicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Janiny Jarosz Walczakowej. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

JAROSZ WALCZAKOWA-BUDZICZ Janina
Tytuł:Kolędnicy (1993)
Technika:malarstwo na szkle
Wymiary:39 x 29 cm (w świetle oprawy)
45 x 34,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "J.M. Jarosz"
Datowany p.d.: "1993"
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:1000 zł
Cena uzyskana:1000 zł

JANINA JAROSZ WALCZAK-BUDZICZ

Janina Jarosz-Walczakowa urodziła się w 1950 roku w Zakopanem. Jest cenioną artystką-malarką i poetką. Malarstwa na szkle uczyła się u swojego męża Zdzisława Walczaka.

Artystka jest prezesem Tatrzańskiego Koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Poza twórczością plastyczną i literacką prowadziła etnograficzną audycję radiową pt. "W malowanej skrzyni" oraz "Horni chłopcy", ponadto zorganizowała ponad 30 monograficznych wystaw twórców ludowych z Podhala. W latach 2000-2006 prowadziła w Zakopanem Galerię Sztuki "Stara Polana".

Twórczość Janiny Jarosz Walczak-Budzicz

W swoim malarstwie Janina Jarosz Walczak-Budzicz czerpie inspiracje z podhalańskiego folkloru. Artystka najczęściej podejmuje tematykę sakralną i obyczajową. W jej pracach wielokrotnie powracają wizerunki świętych i aniołów oraz sceny zbójnickie. Obrazy Janiny Walczak-Budzicz cechuje perfekcja w budowaniu kompozycji, indywidualna w charakterze kreska i interesująca gama barwna. Sceny zbójnickie jej autorstwa są przepełnione dynamizmem i witalnością, z kolei obrazy podejmujące tematy religijne są często przepełnione liryzmem.

Janina Jarosz Walczak-Budzicz - wystawy i wyróżnienia

Artystka prezentowała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju (Zakopane, Kraków, Łódź, Wrocław), jak i za granicą (Słowacja, Niemcy, Francja, Kanada).

Za swoją działalność artystyczną została nagrodzona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2004 roku artystka została nagrodzona Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Janiny Jarosz-Walczakowej na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Janiny Jarosz-Walczakowej.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Janiny Jarosz-Walczakowej, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Janiny Jarosz-Walczakowej w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»