SKĄPSKI Jerzy

Jerzy Skąpski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jerzego Skąpskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Jerzego Skąpskiego na aukcję [kontakt]

SKĄPSKI Jerzy
SKĄPSKI JerzySKĄPSKI Jerzy
Tytuł:Port w Łebie
Technika:akryl, płótno
Wymiary:46 x 46 cm
54 x 54 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d. monogramem "JS"
Sygnowany na blejtramie: "JERZY SKĄPSKI AKRYL PŁ."
Opisany na blejtramie: "YACHT PORT ŁEBA"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny

JERZY SKĄPSKI

Jerzy Skąpski urodził się 18 sierpnia 1933 w Hebdowie, zmarł 17 maja 2020 roku w Krakowie. Był polskim artystą, malarzem, grafikiem i projektantem witraży. W latach 1952-1958 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kształcił się w pracowni prof. Emila Krchy, Macieja Makarewicza, Ludwika Gardowskiego i Adama Stalony-Dobrzańskiego. W 1958 roku przystąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1974 roku Jerzy Skąpski kształcił się w Centro Incontri e Studi Europei w Rzymie, gdzie studiował technikę mozaiki. W latach 1962-1996 artysta był związany z redakcją "Tygodnika Powszechnego".

Twórczość Jerzego Skąpskiego

Jerzy Skąpski w swojej twórczości zajmował się malarstwem, grafiką i projektowaniem witraży. Obrazy artysty można podzielić na wiele cykli, które poruszały zróżnicowaną tematykę. Jerzy Skąpski tworzył prace o charakterze pejzażowym, marynistycznym, historycznym, sakralnym i rodzajowym. Obrazy artysty były przeważnie tworzone w technice oleju na płótnie. W pracach artysty dużą rolę odgrywa plama barwna, za pomoc której malarz uzyskiwał interesujące rozwiązania formalne.

Jerzy Skąpski jest powszechnie znany jako twórca witraży. Należy podkreślić, że według projektów artysty wykonano około osiemset okien witrażowych. Prace artysty znajdują się w kilkudziesięciu kościołach, wśród nich warto wymienić kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski – Arka Pana w Krakowie, Parafię Wojskową Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni i kościół pw. Matki Boskiej Matki Kościoła w Białymstoku.

Artysta wykonał również projekt herbu arcybiskupiego Karola Wojtyły, który później stał się podstawą do herbu papieskiego.

Jerzy Skąpski - kolekcje

Obrazy autorstwa Jerzego Skąpskiego można znaleźć w zbiorach wielu muzeów m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Johnson’s Collection w Chicago i Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jerzego Skąpskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jerzego Skąpskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jerzego Skąpskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jerzego Skąpskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»