KRCHA Emil

Emil Krcha - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Emila Krchy. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Emila Krchy na aukcję [kontakt]

KRCHA Emil
KRCHA EmilKRCHA EmilKRCHA Emil
Tytuł:Pejzaż znad Strypy
Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 69 cm
69,5 x 83 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "E. Krcha"
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz metka Zrzeszenia Artystów Plastyków "ZWORNIK".
Widoczne sfalowanie podłoża w górnej części obrazu.
Lokalne spękania warstwy malarskiej (p.d.).

OPIS PRACY:
Pejzaż należał do jednego z najpopularniejszych tematów w twórczości Emila Krchy. Artysta w swoich pracach tworzonych w nurcie koloryzmu i postimpresjonizmu starał się oddać nastrój przedstawianego miejsca.
W "Pejzażu znad Strypy" widoczna jest charakterystyczna dla malarza lekko przygaszona gama barwna. Na obrazie została ukazana spokojnie płynąca rzeka, w której odbijają się, niczym w lustrze, pobliskie drzewa. Nad całością wznosi się wzgórze, które wypełnia większość górnej części pola obrazowego, zostawiając tylko niewielki fragment dla zachmurzonego nieba. Praca sprawia wrażenie artystycznego studium przenikania się odcieni błękitu i zieleni.
Sprzedane:XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:3600 zł
KRCHA Emil
KRCHA EmilKRCHA Emil
Tytuł:Kazimierz Dolny nad Wisłą
Technika:akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:11,5 x 16 cm (w świetle passe-partout)
23,5 x 27 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "E. Krcha"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny
KRCHA Emil
KRCHA EmilKRCHA EmilKRCHA Emil
Tytuł:Pejzaż z przystanią
Technika:tempera, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:11,5 x 15,5 cm (w świetle passe-partout)
21 x 26 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "E. Krcha"

PRACA NIEDOSTĘPNA
Cena:900 zł niedostepny
KRCHA Emil
KRCHA EmilKRCHA EmilKRCHA Emil
Tytuł:Martwa natura z kwiatami (1952)
Technika:akwarela, ołówek, papier
Wymiary:40,2 x 54 cm
58 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem l.d.: "E. Krcha 52"
Na odwrocie trzy szkice muszli ślimaka (tusz, ołówek).
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny
KRCHA Emil
KRCHA EmilKRCHA EmilKRCHA Emil
Tytuł:Jesień
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
47 x 61,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Krcha"
Opisany na odwrocie: "Emil Krcha | "Jesień" "
Na odwrocie metka Instytutu Propagandy Sztuki, metka Związku Polskich Artystów Plastyków (Warszawa, kwiecień 1929) oraz metka Związku Polskich Artystów Plastyków (Kraków, listopad 1929).

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

EMIL KRCHA

Emil Krcha
Emil Krcha podczas pleneru studenckiego
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Emil Krcha urodził się w 1894 w Kałuszu, zmarł w 1972 roku w Krakowie. W czasie I wojny światowej wstąpił do wojska i brał czynny udział w walkach. W latach 1919-1925 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Teodora Axentowicza, Stanisława Kamockiego oraz Ignacego Pieńkowskiego. Dzięki stypendium rządowemu Emil Krcha edukację kontynuował w Paryżu (w roku 1925 i później, w latach 1927-1931). Swoją wiedzę o sztuce artysta uzupełniał jeszcze podczas licznych podróży do Holandii, Belgii, Niemiec, Austrii i Czech.

W 1922 roku Emil Krcha został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Był współzałożycielem Zrzeszenia Artystów Plastyków "Zwornik" (1928), grupy, która stylistycznie zbliżała się do koloryzmu. Ze "Zwornikiem" artysta wystawiał w latach 1929-1933. Po studiach Emil Krcha mieszkał w Krzemieńcu, gdzie nauczał w tamtejszym liceum. Malarz był też jednym z organizatorów i nauczycielem Rysunkowego Ogniska Wakacyjnego powstałego w 1935 roku przy wspomnianym Liceum Krzemienieckim. W 1943 roku artysta przeniósł się z Krzemieńca do Krakowa.

Po wojnie Emil Krcha brał udział w założeniu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w której następnie objął posadę profesora. Wykładał tam do 1950 roku, po czym wrócił do Krakowa i rozpoczął działalność pedagogiczną na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych.

Malarstwo Emila Krchy

Sztuka Emila Krchy zaliczana jest do nurtu koloryzmu czy postimpresjonizmu. Artysta zajmował się malarstwem, posługiwał się wieloma technikami, m.in. farbami olejnymi, akwarelowymi i temperą. Najczęściej ukazywał pejzaże i widoki miejskie, nieco rzadziej martwe natury, kwiaty, sceny rodzajowe i portrety. Charakterystycznym motywem powojennej twórczości Emila Krchy są postacie marionetek.

Obrazy Emila Krchy cechuje ciepła, zwykle zgaszona gama barwna nawiązująca do malarstwa holenderskiego oraz zróżnicowana, wyraźna faktura. Emil Kircha w swoich pracach operował swoistą prymitywizacją, stosował również deformację inspirowaną folklorem i sztuką ludową (głównie huculską). Poza sztukami plastycznymi Emil Krcha interesował się również muzyką: był wiolonczelistą, a studia muzyczne ukończył u Kazimierza Skarżyńskiego.

Emil Krcha - wystawy i nagrody

Emil Krcha często pokazywał swoje prace, zarówno na ekspozycjach zbiorowych, jak i na wystawach indywidualnych. Wystawiał np. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie oraz we Lwowie.

Największa kolekcja obrazów Emila Krchy znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Za swoje zasługi wojskowe artysta otrzymał szereg odznaczeń, m.in. Krzyż Walecznych, Medal Niepodległości czy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Artykuły na temat Emila Krchy:

"W końcu lat 20. artysta miał już swój indywidualny styl, który rozwijał w latach następnych. Przy jego stworzeniu czerpał m.in. z malarstwa holenderskiego XVII wieku oraz polskiego ludowego (podobnie jak jego koledzy, krakowscy Formiści). Stąd ulubiona kolorystyka jego obrazów, brunatno-czerwono-zielona ożywiona akcentami czerwieni lub bieli, w niczym nie nawiązująca do tradycji malarstwa postimpresjonistycznego, do której odwoływała się większość malarzy kolorystów w tym czasie."

~ Światosław Lenartowicz
Fragment tekstu kuratorskiego towarzyszącego wystawie "Emil Krcha - malarstwo" z cyklu "Galeria Żywa" w Muzeum Narodowym w Krakowie (7.07-2.09.2012 r.)

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Emila Krchy na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Emila Krchy.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Emila Krchy, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Emila Krchy w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EMILA KRCHY

x
«
»