CHLEBUS Józef

Józef Chlebus - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Chlebusa. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Chlebusa na aukcję [kontakt]

CHLEBUS Józef
CHLEBUS JózefCHLEBUS Józef
Tytuł:Przed chatą
Technika:olej, płótno
Wymiary:47 x 56,5 cm
65 x 74 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "J. Chlebus."
Na odwrocie blejtramu pieczęcie krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.

OPIS PRACY:
Józef Chlebus był uczniem Teodora Axentowicza i Stanisława Kamockiego, ocenia się go jako wprawnego pejzażystę i portrecistę.
Prezentowana scena ukazuje tytułową wiejską chatę w otoczeniu bujnej roślinności. Przed bielonym budynkiem jest widoczna zmierzająca w stronę jego wejścia postać. Na drewnianym płocie otaczającym podwórze rozwieszone zostały wzorzyste materiały – części ubioru lub wyposażenia domu, których czerwień stanowi ocieplający całość akcent kolorystyczny. Idylliczny nastrój kompozycji został zbudowany za pomocą stonowanej gamy barwnej i miękkiego światłocienia. Wykorzystane przez artystę odcienie płynnie się przenikają, tworząc wibrującą i świetlistą całość.
Praca Józefa Chlebusa stanowi przedwojenny obraz polskiej wsi, w którym piękno przyrody jest integralnym elementem życia człowieka. Pod względem formalnym dzieło wpisuje się w kolorystyczny nurt polskiego malarstwa pejzażowego.
niedostepny

JÓZEF CHLEBUS

Józef Chlebus urodził się w Rudzach koło Zatora w 1893 roku, zmarł w 1945 roku w Melku. Przed 1914 rokiem rozpoczął studia rolnicze w Wiedniu, które przerwał wybuch I wojny światowej. W tym czasie wstąpił do armii austriackiej, z kolei w 1918 roku do armii polskiej. Po zakończeniu wojny wyjechał do Francji, gdzie rozpoczął swoją edukację artystyczną, następnie latach 1920-1925 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tym czasie uczęszczał do pracowni Teodora Axentowicza i Stanisława Kamockiego.
Od 1937 roku mieszkał w Katowicach. W 1944 roku został aresztowany i trafił do obozu w Auschwitz. Zginął w obozie w Melku.

Malarstwo Józefa Chlebusa

Józef Chlebus był szczególnie cenionym portrecistą. Artysta tworzył także niezwykle nastrojowe nadmorskie i podhalańskie pejzaże, uwieczniał też zagraniczne widoki z podróży. Artysta chętnie malował również dekoracyjne martwe natury z kwiatami.

Józef Chlebus - wystawy i zbiory

Artysta eksponował swoje prace m.in. w warszawskiej Zachęcie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Le Salon des Artistes Français w Paryżu.

Aktualnie obrazy artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i w zbiorach publicznych, np. w Muzeum Narodowym w Krakowie czy Muzeum Okręgowym w Lesznie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Chlebusa na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Chlebusa.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Chlebusa, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Chlebusa w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JÓZEFA CHLEBUSA

x
«
»