KAMOCKI Stanisław

Stanisław Kamocki - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Kamockiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Kamockiego na aukcję [kontakt]

KAMOCKI Stanisław
KAMOCKI StanisławKAMOCKI StanisławKAMOCKI Stanisław
Tytuł:Strumyk
Technika:olej, tektura
Wymiary:50,5 x 68 cm
69 x 88,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "St Kamocki"
Na odwrocie odręczny opis obrazu.

OPIS PRACY:
Stanisław Kamocki jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich pejzażystów. Artysta był związany ze szkołą Jana Stanisławskiego i stał się kontynuatorem jego podejścia do tworzenia malarstwa. Artysta malował swoje obrazy za pomocą energicznych pociągnięć pędzla, rozbudowanej faktury i starannie przemyślanej gamy barwnej. W prezentowanej pracy malarz wykazał się jako znakomity kolorysta. Subtelna kolorystyka obrazu w połączeniu z uproszczeniem form, wpływa na nastrojowy charakter kompozycji i ukazuje wrażliwość artysty na naturę.
Sprzedane:XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:8000 zł

STANISŁAW KAMOCKI

Zajęcia z malarstwa krajobrazowego z profesorem S. Kamockim, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zajęcia z malarstwa krajobrazowego z profesorem Stanisławem Kamockim (1928)
[źródło:
Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Stanisław Kamocki urodził się w 1875 roku w Warszawie, zmarł 1944 roku w Zakopanem. Pierwsze lekcje rysunku pobierał u swojego ojca architekta. W latach 1891-1900 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod okiem Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego i Jacka Malczewskiego. Edukację artystyczną dopełniał w Paryżu w latach 1901-1902. Ponadto artysta wyjeżdżał do Włoch, Niemiec i Szwajcarii. Od 1908 roku uczył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet M. Niedzielskiej. W czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich. Od 1919 roku kierował katedrą pejzażu macierzystej uczelni. W 1937 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Uczył także w Państwowej Szkole Góralskiej Sztuki Ludowej w Zakopanem. W czasie II wojny światowej wykładał w Kunstgewerbeschule w Krakowie, zaś od 1942 roku również w Państwowej Szkole Góralskiej Sztuki Ludowej w Zakopanem.

Stanisław Kamocki aktywnie działał w środowisku artystycznym, był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", Stowarzyszenia Polska Sztuka Stosowana, Stowarzyszenia Sztuka Podhalańska i Sztuka Rodzima.

Artysta jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pejzażystów ze szkoły Jana Stanisławskiego.

Malarstwo Stanisława Kamockiego

Stanisław Kamocki uznawany jest za jednego z kontynuatorów symbolistycznego nurtu pejzażowego zapoczątkowanego w sztuce polskiej przez Jana Stanisławskiego i przedstawiciela tzw. Szkoły Stanisławskiego. Artysta wielokrotnie wyjeżdżał na plenery malarskie w góry, do podkrakowskich miejscowości, ale również na Podole, Wołyń i Spisz.

Malarz często tworzył prace w dużych formatach, na których przedstawiał m.in. łąki, pola i wiejską architekturę.

Wczesną twórczość Stanisława Kamockiego cechuje nadawanie pracom treści filozoficznych. Artysta początkowo skupiał się na tematyce pejzażowej, jednak od lat 20. zaczął tworzyć więcej martwych natur.

Stanisław Kamocki, Autoportret, MNK

Stanisław Kamocki, "Autoportret" (ok. 1935), olej, dykta, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło:
Zbiory cyfrowe MNK]

Stanisław Kamocki tworzył swoje kompozycje za pomocą ekspresyjnych pociągnięć pędzla, bogatej faktury i szerokiej gamy barwnej.

Dojrzałą twórczość malarską artysty charakteryzuje prostota kompozycji, dynamicznie kładziona plama barwna oraz zaczerpnięte z japońskich drzeworytów akcentowanie pierwszego planu kompozycji. W tym okresie gama barwna uległa zawężeniu, z kolei środki artystyczne uproszczeniu

Stanisław Kamocki ponadto projektował plakaty, ilustracje oraz karykatury. Tworzył również dekoracje dla kabaretu Zielony Balonik i zajmował się projektowaniem mebli.

Stanisław Kamocki - wystawy i kolekcje

Artysta często eksponował swoje prace, uczestniczył m.in. w zbiorowych wystawach sztuki polskiej w Wiedniu (1908), Wenecji (1910), Berlinie (1913), Brukseli (1938), Pittsburgu (1935) i Nowym Jorku (1939).

Prace autorstwa Stanisława Kamockiego znajdują się w cenionych kolekcjach państwowych jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stanisława Kamockiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Kamockiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Kamockiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Kamockiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»