XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

CHLEBUS Józef

CHLEBUS Józef
LOT 27
ID: 035027

CHLEBUS Józef BIOGRAFIA

Tytuł:Przed chatą
Technika:olej, płótno
Wymiary:47 x 56,5 cm
65 x 74 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "J. Chlebus."
Na odwrocie blejtramu pieczęcie krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz.

Józef Chlebus był uczniem Teodora Axentowicza i Stanisława Kamockiego, ocenia się go jako wprawnego pejzażystę i portrecistę.
Prezentowana scena ukazuje tytułową wiejską chatę w otoczeniu bujnej roślinności. Przed bielonym budynkiem jest widoczna zmierzająca w stronę jego wejścia postać. Na drewnianym płocie otaczającym podwórze rozwieszone zostały wzorzyste materiały – części ubioru lub wyposażenia domu, których czerwień stanowi ocieplający całość akcent kolorystyczny. Idylliczny nastrój kompozycji został zbudowany za pomocą stonowanej gamy barwnej i miękkiego światłocienia. Wykorzystane przez artystę odcienie płynnie się przenikają, tworząc wibrującą i świetlistą całość.
Praca Józefa Chlebusa stanowi przedwojenny obraz polskiej wsi, w którym piękno przyrody jest integralnym elementem życia człowieka. Pod względem formalnym dzieło wpisuje się w kolorystyczny nurt polskiego malarstwa pejzażowego.