HAŁAS Józef
Józefa Hałasa - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Józefa Hałasa. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Hałasa na aukcję [kontakt]
JÓZEF HAŁAS
Józef Hałas urodził się w 1927 roku w Nowym Sączu, zmarł w 2015 roku we Wrocławiu. Studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) pod kierunkiem m.in. Eugeniusza Gepperta, Stanisława Dawskiego i Stanisława Pękalskiego. W latach 1957-1960 pracował tam jako pedagog.
Józef Hałas był współzałożycielem Grupy X (1965), której członkami byli również Małgorzata Grabowska, Krzesława Maliszewska oraz Alfons Mazurkiewicz. W 1961 roku dołączył do Grupy Wrocławskiej, która skupiała artystów różnych pokoleń, reprezentujących rozmaite poszukiwania twórcze. W 1967 roku powrócił do pracy na macierzystej uczelni, gdzie przez wiele lat kierował Katedrą Malarstwa i Rysunku.
Malarstwo Józefa Hałasa
Początkowo Józef Hałas tworzył obrazy zbliżone stylistycznie do malunków dziecięcych, których źródłem inspiracji był geometryczno-linearny styl Paula Klee i Tadeusza Makowskiego. Z czasem jeszcze bardziej syntetyzował kształty, zbliżając się w formie do sztuki abstrakcyjnej.
Głównym tematem prac Józefa Hałasa stał się pejzaż, w większości swoich dzieł skupiał się na krajobrazie górskim. Pomimo realistycznego pierwowzoru, natura w obrazach artysty przybiera pozornie formę malarstwa nieprzedstawiającego. Twórczość Józefa Hałasa cechuje wyraźne, kontrastowe zestawienie barw kładzionych fakturowo oraz zrytmizowana, harmonijna kompozycja.
Poza uabstrakcyjnionymi pejzażami w twórczości artysty przewija się również tematyka portretu i aktu.
Józef Hałas zajmował się również malarstwem monumentalnym. Jego dzieła można spotkać w przestrzeni miejskiej Wrocławia, np. mozaiki na budynkach przy ul. Podwale i witraże w kościele świętej Rodziny na Sępolnie.
Józef Hałas - wystawy, nagrody i kolekcje
Artysta miał na swoim koncie ponad trzysta wystaw, np. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (1967, 1994, 2004), BWA w Wałbrzychu (1979), Galerii Zamkowej w Lublinie (1996), Muzeum Architektury we Wrocławiu (2004, 2006, 2017) czy w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (2005).
Józef Hałas był laureatem wielu nagród, m.in. Grand Prix Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1966), Nagrody Miasta Wrocławia (1969), nagrody "Najlepsza wystawa 2000 Roku" w BWA Awangarda. W 2006 roku otrzymał także Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za całokształt twórczości.
Dzieła Józefa Hałasa znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta czy w kolekcji paryskiego Centre Pompidou.