POCHWALSKI Kasper

Kasper Pochwalski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Kaspra Pochwalskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Kaspra Pochwalskiego na aukcję [kontakt]

POCHWALSKI Kasper
POCHWALSKI KasperPOCHWALSKI KasperPOCHWALSKI Kasper
Tytuł:Madonna z liliami wg Carla Dolciego
Technika:olej, sklejka
Wymiary:49,5 x 41 cm
62 x 52,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "kop. Kasper Pochwalski"
Sprzedane:XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki (7 XII 2023)
Cena wywoławcza:3600 zł
Cena uzyskana:3800 zł

KASPER POCHWALSKI

Kasper Pochwalski urodził się w 1899 roku w Krakowie, zmarł w 1971 roku. Pochodził z wielopokoleniowej rodziny artystycznej, był synem malarza Władysława Pochwalskiego i bratankiem słynnego artysty Kazimierza Pochwalskiego.

W latach 1917-1922 Kasper Pochwalski uczył się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera, którego był zresztą jednym z ulubionych uczniów. Studiował również historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1922 roku uzyskał stypendium rządu francuskiego, dzięki któremu wyjechał na rok do Paryża, gdzie kształcił się u Maurice’a Denisa w Académie Ranson.
Po powrocie do kraju czynnie działał w krakowskim środowisku artystycznym, był jednym z inicjatorów założenia Zrzeszenia Artystów Plastyków "Zwornik".

Malarstwo Kaspra Pochwalskiego

Twórczość Kaspra Pochwalskiego wpisuje się w nurt sztuki polskiego modernizmu. Artysta malował stylizowane, nieco uproszczone obrazy figuralne o przeróżnej tematyce – zarówno sceny codzienne, rodzajowe, jak i epizody baśniowe oraz mitologiczne, podejmował również tematykę aktu kobiecego. Rzadziej Kasper Pochwalski wykonywał portrety, pejzaże i martwe natury. W swoich obrazach wykorzystywał zwykle jasną gamę barwną.

Poza własną twórczością artystyczną Kasper Pochwalski zajmował się również konserwacją, pracował m.in. w katedrze wawelskiej. Pisał również teksty o sztuce i wystawach, tworzył wiersze.

Kasper Pochwalski - wystawy i kolekcje

Karierę wystawienniczą Kasper Pochwalski rozpoczął bardzo wcześnie, gdyż już w wieku 16 lat pokazał swoje prace w krakowskim Pałacu Sztuki. W kolejnych latach wystawiał w TPSP w Krakowie, we Lwowie i Poznaniu, w warszawskiej Zachęcie i IPS-ie w Warszawie. Brał również udział w wystawach TAP "Sztuka" (od 1924), CAP "Jednoróg" i ZAP "Zwornik".

Obrazy Kaspra Pochwalskiego są częścią wielu kolekcji prywatnych i muzealnych, znajdują się m.in. w zbiorach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Kaspra Pochwalskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Kaspra Pochwalskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Kaspra Pochwalskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Kaspra Pochwalskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»