KOSIŃSKI Kajetan

KOSIŃSKI Kajetan BIOGRAFIA

Tytuł:

Wesele Krakowskie

Technika:akwarela, papier
Wymiary:33 x 48 cm (w świetle passe-partout)
60 x 74 cm (wymiary z ramą)
niedostepny

KAJETAN KOSIŃSKI

Kajetan Kosiński (pseud. Kajetan Łużan) urodził się w 1847 roku w Łużanach na Bukowinie (ob. Ukraina), zmarł w 1935 roku we Lwowie. W latach 1866-1869 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, następnie naukę kontynuował w Monachium. Po powrocie do kraju Kajetan Kosiński pracował jako nauczyciel rysunku w szkołach w Śniatyniu i Drohobyczu, od 1877 roku w Wyższej Szkole Realnej w Stryju, a w latach 1893 do 1907 w I Wyższej Szkole Realnej w Krakowie, gdzie pełnił także funkcję dyrektora.
Od 1907 roku Kajetan Kosiński mieszkał na stałe we Lwowie, gdzie spędził ostatnie lata życia.

Kajetan Kosiński poza malarstwem zajmował się również pisaniem podręczników o podstawach rysunku i historii sztuki. Wydał trzy pozycje: "Nauka rysunków odręcznych w szkołach średnich w porównaniu z nauką języków" (1879), "Ogólne pojęcia o sztukach plastycznych na podstawie ich rozwoju historycznego dla użytku uczniów Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie, klasa 5" (1887), "Zasadnicze pojęcia o architekturze, rzeźbie i malarstwie" (1903).

Malarstwo Kajetana Kosińskiego

Kajetan Kosiński malował w technice olejnej oraz akwareli, niekiedy sięgał również po pastele. Główne tematy jego malarstwa to pejzaże, sceny rodzajowe, portrety oraz martwe natury. Przedstawienia często sytuował w polskim krajobrazie, oddanym realistycznie, z uwzględnieniem szczegółów natury i gry światła. Chętnie utrwalał rodzime obyczaje oraz postacie w strojach narodowych. Największą popularnością cieszyły się wesela krakowskie malowane przez Kajetana Kosińskiego. Część z prac Kajetana Kosińskiego utrzymana jest w stylistyce właściwej "monachijczykom" - artysta malował niekiedy dynamiczne sceny pędzących sań i powozów na tle stepowych, ukraińskich równin.
Kajetan Kosiński sporadycznie tworzył także obrazy religijne, na przykład "Św. Teresę od Dzieciątka Jezus" (1926) dla krakowskiego Domu Księży Misjonarzy na Stradomiu.

W twórczości artysty można dostrzec inspiracje malarstwem Juliusza Kossaka oraz Alfreda Wierusz-Kowalskiego, między innymi wpływy ich zamiłowania do portretowania jeźdźców i koni.

Kajetan Kosiński - wystawy i kolekcje

Kajetan Kosiński po raz pierwszy swoje prace wystawił w 1870 roku. Eksponował obrazy na wielu pokazach w krakowskim oraz we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w stołecznym Instytucie Propagandy Sztuki.

Obrazy Kajetana Kosińskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, ale także w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Duża część prac Kajetana Kosińskiego spłonęła w czasie pożaru w Stryju w 1887 roku.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Kajetana Kosińskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Kajetana Kosińskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Kajetana Kosińskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Kajetana Kosińskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY KAJETANA KOSIŃSKIEGO

x
«
»