KOWALSKI Leon BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pływający (1999) |
Technika: | akwatinta barwna, papier, edycja 15/50 |
Wymiary: | 15 x 11 cm (wymiary grafiki) 41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą) |
LEON KOWALSKI
Leon Kowalski, "Autoportret" (1897), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory cyfrowe MNK]
Leon Kowalski urodził się 11 kwietnia 1870 roku w Kijowie, zmarł 17 listopada 1937 roku w Krakowie. Edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Malarskiej Mikołaja Iwanowicza Muraszki w Kijowie. W latach 1889-1895 artysta studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczęszczał na zajęcia do m.in. Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka, Józefa Unierzyskiego, Izydora Jabłońskiego i Leopolda Löflera. Prace artysty zyskały uznanie Jana Matejki, który przyznał młodemu malarzowi prywatne stypendium.
Po zakończeniu studiów Leon Kowalski kształcił się w Monachium w pracowni Karla Rauppa i w Paryżu u Jeana Paula Laurensa, Jeana Josepha Benjamina Constanta oraz Augusta Girardota. Po tym artysta na krótki czas powrócił do Krakowa, z którego ponownie udał się do stolicy Francji.
Od 1905 roku Leon Kowalski osiadł w Krakowie, gdzie brał czynny udział w życiu tamtejszego środowiska artystycznego. Leon Kowalski był współzałożycielem "Grupy Zero" i Związku Artystów Plastyków. W trakcie I wojny światowej przebywał w rodzinnym Kijowie, z którego w 1920 roku powrócił do Krakowa.
Malarstwo Leona Kowalskiego
Leon Kowalski tworzył przy użyciu farb olejnych i akwarelowych oraz pasteli. Artysta przedstawiał pejzaże, sceny rodzajowe, portrety i martwe natury. Obrazy tego twórcy są przepełnione światłem i bogactwem barw. Artysta w tworzonych przez siebie kompozycjach łączył secesyjną w charakterze linię z wrażliwością na barwę.
Leon Kowalski zajmował się również grafiką. Najczęściej tworzył w technice drzeworytu, litografii i akwaforty.
Obrazy Leona Kowalskiego znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Przyjmujemy obrazy Leona Kowalskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Leona Kowalskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Leona Kowalskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Leona Kowalskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].