ŁUSZCZKIEWICZ Władysław

Władysław Łuszczkiewicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Władysława Łuszczkiewicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Władysława Łuszczkiewicza na aukcję [kontakt]

WŁADYSŁAW ŁUSZCZKIEWICZ

Franciszek Wyspiański, Portret Władysława Łuszczkiewicza, MNK

Franciszek Wyspiański, "Portret Władysława Łuszczkiewicza", gips, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory cyfrowe MNK]

Władysław Łuszczkiewicz urodził się w 1828 roku, zmarł w 1900 roku. Był synem profesora Gimnazjum św. Anny i dyrektora Instytutu Technicznego. W latach 1838-1848 kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Nepomucena Głowackiego i Wojciecha Kornelego Stattlera. Ukończył również studia w zakresie filozofii i historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1848 roku otrzymał stypendium rządowe na wyjazd do Paryża, gdzie uczęszczał do École des Beaux-Arts.

Władysław Łuszczkiewicz należy do jednych z najwybitniejszych osobistości XIX-wiecznego Krakowa. Był naukowcem, historykiem sztuki, artystą malarzem, pedagogiem i muzealnikiem. Po powrocie do Krakowa z Paryża związał się zawodowo z Szkołą Sztuk Pięknych. Należał do grona jej profesorów, a w latach 1857-1873 i 1893-1895 pełnił obowiązki dyrektora. Był również członkiem Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, oraz jednym z założycieli oraz prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W 1883 roku został pierwszym dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Do grona uczniów Władysława Łuszczkiewicza należeli jedni z najważniejszych artystów z polskiej historii sztuki jak: Artur Grottger, Jan Matejko, Jacek Malczewski i Stanisław Wyspiański.

Władysław Łuszczkiewicz, Ofiarowanie kura Bractwu Strzeleckiemu, MNK

Władysław Łuszczkiewicz, "Ofiarowanie kura Bractwu Strzeleckiemu"
olej, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory cyfrowe MNK]

Malarstwo Władysława Łuszczkiewicza

Artysta zapoczątkował krakowską szkołę malarstwa historycznego. Władysław Łuszczkiewicz w swoich obrazach podejmował m.in. tematykę historyczną, rodzajową, religijną oraz portretową.

Obrazy artysty cechuje staranność w realistycznym odtworzenie ubiorów i rekwizytów, oraz chęć oddania w przekonujący sposób realiów historycznych.

Prace Władysława Łuszczkiewicza stanowią malarskie zapiski badacza, który tworzył wizję historycznych zdarzeń w oparciu o liczne źródła historyczne. Twórczość artysty stała się ważną inspiracją dla Jana Matejki.

Władysław Łuszczkiewicz - zbiory

Prace Władysława Łuszczkiewicza znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w zbiorach prywatnych.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Władysława Łuszczkiewicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Władysława Łuszczkiewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Władysława Łuszczkiewicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»