TARASEWICZ Leon

TARASEWICZ Leon
TARASEWICZ LeonTARASEWICZ LeonTARASEWICZ Leon
Tytuł:Kompozycja (2006)
Technika:akryl, technika własna, sklejka na blejtramie
Wymiary:34 x 34 cm (poszczególne moduły)
113 x 113 cm (wymiary całości)
Uwagi:
niedostepny

 

TARASEWICZ LEON - NOTA BIOGRAFICZNA

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku w miejscowości Stacja Waliły. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1984 roku uzyskał dyplom w pracowni profesora Tadeusza Dominika. W tym samym roku w Galerii Foksal miał miejsce debiut wystawienniczy artysty. Po studiach powrócił w rodzinne strony, z którymi jest zresztą silnie związany emocjonalnie. W 1996 roku objął kierownictwo nad Gościnną Pracownią Malarstwa na macierzystej uczelni, następnie rozpoczął pracę jako wykładowca na Wydziale Nowych Mediów warszawskiej ASP.

Centrum zainteresowań artystycznych Leona Tarasewicza stanowi malarstwo abstrakcyjne oraz instalacje. Na samym początku swojej drogi artystycznej malarz wykonywał obrazy figuratywne, szybko jednak porzucił tę ścieżkę, a większość obrazów zniszczył. Twórczość artysty już za czasów studenckich była wyjątkowa i mocno wyróżniała się na tle dominującego wówczas nurtu Nowej Ekspresji. Swój niepowtarzalny charakter i styl Leon Tarasewicz wypracował w oparciu o artystyczne przetworzenie pozbawionego ludzkiej obecności pejzażu, z uwzględnieniem ogromnej roli światła i koloru, w czym dopatrywać można się wpływów nauczyciela TarasewiczaTadeusza Dominika, wybitnego współczesnego kolorysty. Z czasem malarstwo Leona Tarasewicza ulegało coraz dalszemu uproszczeniu, stając się grą czystych kolorów i „sztuką oka”. Abstrakcyjność i atekstualność dzieł artysty podkreśla jeszcze fakt, że autor nie nadaje im żadnych tytułów i podkreśla, że sztuka ma oddziaływać na emocje i nie potrzebuje zawierać w sobie żadnych konkretnych treści.

Leon Tarasewicz znany jest także ze swoich monumentalnych projektów realizowanych w instytucjach kultury i wnętrzach, które polegają na pokrywaniu przestrzeni wewnętrznej budynków (posadzek, filarów) kolorowymi pasami, kwadratami, abstrakcyjnymi wzorami lub barwnym proszkiem cementowym. Te zakrawające o sztukę konceptualną realizacje powstały m.in. w Galerii Foksal, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Krakowie czy Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie.

Leon Tarasewicz swoją twórczość prezentował na licznych festiwalach międzynarodowych, np. Biennale w Wenecji. Malarz jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Paszportu Polityki (2000), Nagrody im. Jana Cybisa (2000), Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) oraz Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury (2006). W maju 2018 roku otrzymał tytuł honorowego profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

Poszukujemy prac

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

x
«
»