ABAKANOWICZ Magdalena

Magdalena Abakanowicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Magdaleny Abakanowicz. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Magdaleny Abakanowicz na aukcję [kontakt]

ABAKANOWICZ Magdalena
ABAKANOWICZ MagdalenaABAKANOWICZ MagdalenaABAKANOWICZ Magdalena
Tytuł:Z cyklu "Oblicza" - 2 (2004)
Technika:akryl, tusz, papier
Wymiary:28 x 21 cm
70 x 56,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany śr.d.: "MA | Magdalena Abakanowicz 2004"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Z CYKLU "OBLICZA" | 2"
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:20000 zł
Cena uzyskana:25000 zł

 

MAGDALENA ABAKANOWICZ

Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 roku w Falentach pod Warszawą, zmarła w 2017 roku w Warszawie. W latach 1950-1954 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1965 roku kierowała Pracownią Gobelinu w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1979 roku otrzymała tytuł profesora. Jako pedagog w Poznaniu pracowała do 1990 roku.
Magdalena Abakanowicz wygłaszała także wykłady w Los Angeles, w Berkeley, Bostonie, Nowym Jorku, San Diego, Sydney i Tokio.
Artystka należała do amerykańskiej i niemieckiej Akademii Sztuki i Literatury.
Magdalena Abakanowicz jest najbardziej znaną i rozpoznawalną artystką polską na świecie.

 

Twórczość Magdaleny Abakanowicz - rzeźba, tkanina, abakany, malarstwo

Magdalena Abakanowicz zajmowała się rzeźbą, sztuką tkaniny, malarstwem, rysunkiem oraz grafiką, najbardziej znana jest jednak właśnie ze swojej twórczości rzeźbiarskiej, głównie monumentalnych grup "Tłum", "Plecy", "Głowy", "Gry wojenne" oraz miękkich, ogromnych rozmiarów instalacji z tkaniny, nazwanych od nazwiska artystki "abakanami".
Jak już wspomniano, Magdalena Abakanowicz uprawiała również malarstwo sztalugowe, malowała znacznych rozmiarów gwasze oraz prace mniejsze formatowo, wykonywane tuszem, akrylem lub technikami mieszanymi. Malarstwo dominowało w sztuce artystki we wczesnym okresie jej twórczości, Magdalena Abakanowicz powracała do technik malarskich również w latach późniejszych, m.in. na przełomie lat 70. i 80.
Od lat 60. Magdalena Abakanowicz skupiła się na rzeźbie oraz tkaninie. Jako pierwsze w jej dorobku pojawiły się wspomniane abakany, wykonywane z barwionego sizalu - twardego włókna roślinnego otrzymywanego z agawy. W późniejszej twórczości w swoich rzeźbach artystka wykorzystywała oprócz tkaniny również żywicę, brąz, drewno oraz kamień.


Głównym tematem twórczości Magdaleny Abakanowicz była kondycja psychiczna i moralna człowieka we współczesnych czasach, swoiste zagubienie w tłumie i anonimowość. Artystka przez swoją sztukę prowadziła rozważenia na temat utraty tożsamości, problematyki współczesnego "everymana" - człowieka bez indywidualności, zatraconego w nadmiarze, niezauważalnego, jednego z wielu. Traktowała twórczość jako uniwersalną "opowieść o kondycji ludzkiej".
Z drugiej strony Magdalena Abakanowicz interesowała się biologią człowieka i świata oraz jej dominacją nad umysłem, czyli, jak sama mówiła "straszliwa ludzka niemoc wobec własnej struktury biologicznej".

 

Magdalena Abakanowicz - wystawy i nagrody

Dzieła Magdaleny Abakanowicz były prezentowane na licznych wystawach w kraju oraz za granicą, np. na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie (1962), w Israel Museum w Jerozolimie (1987), Toledo Art Museum w Toledo (2000) czy Parku Rzeźby w Szanghaju (2010).

Magdalena Abakanowicz jest autorką monumentalnych instalacji plenerowych prezentowanych w przestrzeniach urbanistycznych, m.in. realizacji "Nierozpoznani " na Cytadeli w Poznaniu czy "Agory" w Parku Granta w Chicago.
Była wielokrotnie nagradzana, np. w 1965 roku Magdalena Abakanowicz otrzymała złoty medal na Biennale w São Paulo, który otworzył jej drogę do międzynarodowej kariery.
Magdalena Abakanowicz była laureatką ośmiu doktoratów honoris causa oraz prestiżowych odznaczeń: Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998), francuskiego Krzyża Komandorskiego Orderu Sztuki i Literatury (1999) czy Orderu Sztuki i Literatury (Paryż, 2004).

Dzieła Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kolekcjach kilkudziesięciu instytucji artystycznych na całym świecie. Wśród nich wymienić można m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery of Art w Waszyngtonie oraz Stedelijk Museum w Amsterdamie.
Największy zbiór dzieł sztuki Magdaleny Abakanowicz w Polsce znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

Teksty na temat twórczości Magdaleny Abakanowicz:

"W tych latach, kiedy Kantor odwołuje sie do "przedmiotu najniższej rangi", a Włochy zalewa arte povera artystka pochyla się nad jutą, biednym materiałem służącym do produkcji worków. Nie jest to jednak odkrycie o charakterze estetycznym. Ujmująca świeżość wizualna i rozległe odniesienia znaczeniowe tego materiału zostają podporządkowane woli artystki: usztywnione wiążącą je żywicą uformowane na wzór ludzkiej sylwetki zdają się oblekać miejsce po ciele. Powstają wielkie cykle zwane alteracjami, które najczęściej składają się z "wydrążonych" i bezgłowych ludzkich figur [...]. Figury tworzą tłumy niepoliczalne grupy lub szeregi istot wyrażających to samo napięcie emocjonalne, ten sam uogólniony - uniwersalny - strach albo niemoc, albo niewinność, albo oczekiwanie. Rzeźby te, dzięki swej materialnej, namacalnej sile, nie tyle symbolizują pojęcia związane ze stanami emocjonalnymi, ile je wcielają, uosabiają."

~ Anda Rottenberg
Cyt. za: Sztuka w Polsce 1945-2005, Warszawa 2007, s. 113-114.

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy dzieła Magdaleny Abakanowicz na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Magdaleny Abakanowicz.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Magdaleny Abakanowicz, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię prac Magdaleny Abakanowicz w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

 

x
«
»