MICHAŁOWSKA Maria

MICHAŁOWSKA Maria
MICHAŁOWSKA MariaMICHAŁOWSKA Maria
Tytuł:Formy zatrzymane V
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 100 cm
Uwagi:Sygnowany na odwrociu: "M. MICHAŁOWSKA"
Widoczne pojedyncze odspojenia i ubytki warstwy malarskiej.
Sprzedane:XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Cena wywoławcza:3400 zł
Cena uzyskana:3400 zł

 

MARIA MICHAŁOWSKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Maria Michałowska urodziła się w 1925 roku w Brzeżanach, zmarła w 2018 roku we Wrocławiu. Początkowo, w latach 1945-1947, studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Następnie, od 1951 roku, uczyła się w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni Eugeniusza Gepperta i Stanisława Pękalskiego w 1957 roku, zostając tym samym jedną z pierwszych absolwentek tej uczelni.
Od 1958 roku była członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków.
Po studiach podjęła pracę dydaktyczną w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 1982 roku obroniła pracę doktorską, natomiast w 1991 roku zyskała tytuł profesora nadzwyczajnego.
W 1970 roku Maria Michałowska wzięła udział w ważnym dla rozwoju sztuki konceptualnej w Polsce Sympozjum Plastycznym Wrocław ’70, na którym to przedstawiła niezrealizowany nigdy projekt małej architektury.

Artystka zajmowała się wieloma dziedzinami twórczości, uprawiała rysunek, malarstwo, fotografię, tworzyła też instalacje artystyczne. Jej twórczość wpisuje się w nurt sztuki konceptualnej.
Przez cały okres swojej aktywności artystycznej malarka była związana ze środowiskiem wrocławskim. Od połowy lat 60. Maria Michałowska współtworzyła, obok artystów takich jak Eugeniusz Geppert czy Kazimierz Głaz, Szkołę Wrocławską (później przemianowaną na Grupę Wrocławską).
Obok sztuki konceptualnej, w której skupiała się przede wszystkim na zagadnieniu czasu i przestrzeni, artystka tworzyła również obrazy w nurcie abstrakcji geometrycznej.

Malarka brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Edynburgu (1972) czy San Diego (1973). Jej twórczość była eksponowana również na kilku wystawach indywidualnych, by wymienić tylko ekspozycję w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (1974) czy we wrocławskim BWA (1978). Prace Marii Michałowskiej znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach MOCAK-u w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Maria Michałowska została kilkakrotnie odznaczona – Złotym Krzyżem Zasługi (1980), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990) i medalem Zasłużona dla Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

 

 

x
«
»