WYROŻEMSKI Marian

Marian Wyrożemski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Mariana Wyrożemskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

WYROŻEMSKI Marian
WYROŻEMSKI MarianWYROŻEMSKI Marian
Tytuł:Chopin
Technika:olej, płótno
Wymiary:61 x 50,5 cm
69,2 x 58,4 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "M.WYROŻEMSKI"
Sprzedane:40. Aukcja Dzieł Sztuki (15 X 2024)
Cena wywoławcza:1400 zł
Cena uzyskana:3000 zł

MARIAN WYROŻEMSKI

Marian Wyrożemski, fot. archiwum rodziny artysty

Marian Wyrożemski
[źródło: archiwum rodziny artysty]

Marian Wyrożemski urodził się w 1913 roku, zmarł w 2000 roku. Był malarzem i ilustratorem pochodzącym z Krzemieńca. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował w pracowniach Felicjana Kowarskiego (malarstwo) oraz Stanisława Ostoi-Chrostowskiego (grafika). Był czynnym członkiem AK, w czasie studiów asystował Adamowi Rychtarskiemu na tajnych kompletach.
W 1945 roku przeprowadził się na Śląsk, początkowo mieszkał w Bytomiu, później w Katowicach. Miał pracownię w Katowicach, w kamienicy przy ul. Moniuszki. Pod koniec lat 70. przeniósł się do Warszawy. Malarz był mężem artystki Elżbiety Wyrożemskiej.

Marian Wyrożemski należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, był jednym z założycieli Okręgu ZPAP w Katowicach. W latach 50. był członkiem Zarządu Głównego ZPAP w Warszawie, a w latach 70. pełnił funkcję prezesa oddziału ZPAP w Katowicach.

Malarstwo Mariana Wyrożemskiego

Marian Wyrożemski zasłynął jako malarz portrecista, ale wykonywał też pejzaże. Namalował m.in. portret znanej polskiej modelki czasów PRL Małgorzaty Groniewskiej w stroju rodowitej Ślązaczki. Tworzył również ilustracje w śląskich wydawnictwach, m.in. do książki Gustawa Morcinka "Z mojej ziemi" (1954) oraz "Przez morza i dżungle" (1975) Janusza Makarczyka.

Marian Wyrożemski - nagrody, wystawy i kolekcje

Marian Wyrożemski był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność artystyczną i społeczną, otrzymał np. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1973) i Nagrodę Wojewódzką w Katowicach. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Nagrodą PMRN w Bytomiu.

Artysta wystawiał np. na XI Krajowej Wystawie Prac Grupy Realistów (1976-1977). Obrazy Mariana Wyrożemskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Warszawy ("Portret prof. Janusza Durko") czy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Winiarach ("Portret I. J. Paderewskiego").

Teksty o Marianie Wyrożemskim:

"Dziewczyny na obrazach Wyrożemskiego przedstawiane były z reguły jako panny młode, w półpostaci, siedzące na krześle, lekko zwrócone w lewą stronę. Młoda dziewczyna ubrana była zazwyczaj w bogaty, regionalny, śląski strój – suknię, z szerokimi, koronkowymi rękawami i dużym kołnierzem, czarną kamizelkę, na szyi ma sznury czerwonych korali, na ramionach zarzuconą wzorzystą chustę. Włosy ozdobione są szerokim wiankiem z różnych, kolorowych kwiatów. Portrety zostały ukazane na nieokreślonym, ciemnozielonym lub innym tle."

~ Małgorzata Groniewska

[Źródło: slaskiesiemianowice.pl, 2018: https://slaskiesiemianowice.pl/dzieje-jednego-portretu/ [dostęp: wrzesień 2024].]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mariana Wyrożemskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Mariana Wyrożemskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»