FILIPKIEWICZ Mieczysław

FILIPKIEWICZ Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:

Pejzaż tatrzański

Technika:akwarela, gwasz, papier
Wymiary:48 x 68 cm (wymiary w świetle oprawy)
62 x 82 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ"
niedostepny

MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ

Mieczysław Filipkiewicz urodził się w 1891 roku w Krakowie, zmarł w 1951 roku. Był młodszym bratem Stefana Filipkiewicza, malarza i społecznika.

Mieczysław Filipkiewicz od 1910 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Józefa Pankiewicza i Teodora Axentowicza. W 1915 roku przerwał naukę, by zacząć pracę w biurze architektonicznym, gdzie zajmował się projektowaniem infrastruktury kolejki wąskotorowej.
Artysta wyjechał do Wiednia, skąd powrócił w 1921 roku na macierzystą uczelnię, gdzie kontynuował naukę pod okiem Wojciecha Weissa. W czasie studiów Mieczysław Filipkiewicz był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Dyplom ostatecznie uzyskał w 1923 roku. Rok po ukończeniu studiów wziął udział w dużej wystawie zbiorowej Wojciecha Weissa i jego uczniów w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie później regularnie eksponował swoje prace.
Mieczysław Filipkiewicz był członkiem Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków.

Mieczyław Filipkiewicz

Obraz Mieczysława Filipkiewicza "Pejzaż z Gdyni" prezentowany na Ogólnopolskim Salonie w Pałacu Sztuk Pięknych w Krakowie.
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Malarstwo Mieczysława Filipkiewicza

Mieczysław Filipkiewicz tworzył głównie olejne i akwarelowe pejzaże, najchętniej tatrzańskie i marynistvczne, wpisujące się w klimat modernizmu i charakteryzujące się dynamicznymi, szybkimi pociągnięciami pędzla, co upodabniało jego dzieła do stylu tzw. "Szkoły Stanisławskiego", której przedstawicielem był m.in. wspomniany już brat artysty - Stefan Filipkiewicz.
Mieczysław Filipkiewicz tworzył także martwe natury, często z motywem pełnych, bujnych kwiatów. W jego dziełach bardzo rzadko pojawiają się sztafaże i postacie.
Artysta sporadycznie tworzył także grafiki.

Mieczysław Filipkiewicz - zbiory i kolekcje

Obrazy Mieczysława Filipkiewicza znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, a także zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Okręgowego w Lesznie czy Muzeum Miasta Gdyni.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Mieczysława Filipkiewicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Mieczysława Filipkiewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mieczysława Filipkiewicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Mieczysława Filipkiewicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MIECZYSŁAWA FILIPKIEWICZA

x
«
»