JABŁOŃSKI Mieszko

Mieszko Jabłoński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Mieszka Jabłońskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Mieszka Jabłońskiego na aukcję [kontakt]

JABŁOŃSKI Mieszko
JABŁOŃSKI MieszkoJABŁOŃSKI Mieszko
Tytuł:Autoportret
Technika:olej, płótno
Wymiary:68 x 49 cm
83 x 63 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "MJabłoński"

OPIS PRACY:
Mieszko Jabłoński był działającym w Krakowie malarzem, który w swojej twórczości czerpał z doświadczeń koloryzmu. Praca przedstawia autoportret artysty, który z pędzlem w dłoni i zapaloną fajką w ustach spogląda w bogato oprawione w komunienkową inkrustowaną ramę lustro. Pierwszy plan jest wypełniony licznymi przedmiotami, wśród których znajdują się zapałki, kieliszek, karafka i bukiet kwiatów. W tle z kolei można dostrzec wielobarwne pomieszczenie. Na uwagę zasługuje zabieg polegający na ukazaniu na pierwszym planie dłoni artysty, która również jest widoczna w lustrzanym odbiciu.
Taki sposób budowania kompozycji był już obecny od czasów nowożytnych, kiedy to artyści ukazywali siebie wraz z lustrem, w którym było widoczny był ich wizerunek. Jednak typ autoportretu z lustrem, w którym odbija się wnętrze pracowni lub własnego domu zyskał szczególną popularność dopiero w 1 połowie XX wieku. Obraz Mieszka Jabłońskiego zarówno pod względem kompozycyjnym, jak i kolorystycznej maestrii wpisuje się w tendencje panujące w owym czasie w krakowskim środowisku artystycznym.
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:2800 zł

MIESZKO JABŁOŃSKI

Mieszko Mieczysław Jabłoński urodził się w 1892 roku w Lublinie, zmarł w 1965 roku w Krakowie. W 1912 roku artysta rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kształcił się m.in. w pracowni Jacka Malczewskiego. W 1920 roku zakończył studia. W 1925 roku Mieszko Jabłoński był na stypendium we Francji, z kolei w 1926 roku we Włoszech. W 1929 roku odbył podróż do Austrii i na Bałkany.
Przez całe dorosłe życie malarz był związany z Krakowem. W latach 1932-1934 należał do Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. Od 1950 roku pracował jako adiunkt w krakowskiej ASP.

Mieszko Jabłoński w swojej pracowni (1935), fot. NAC

Mieszko Jabłoński w swojej pracowni (1935)
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Malarstwo Mieszka Jabłońskiego

Mieszko Jabłoński zajmował się malarstwem olejnym i akwarelowym. Dużą część jego dorobku artystycznego stanowią pejzaże ukazujące zarówno lokalne, jak i zagraniczne krajobrazy. Artysta tworzył również sceny rodzajowe, portrety, martwe natury i akty. W sztuce artysty są dostrzegalne silne wpływy koloryzmu.

Mieszko Jabłoński - wystawy i kolekcje

Mieszko Jabłoński prezentował swoje prace w Krakowie, Lwowie i Warszawie. Obecnie obrazy tego twórcy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Mieszka Jabłońskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Mieszka Jabłońskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mieszka Jabłońskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Mieszka Jabłońskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»