XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

JABŁOŃSKI Mieszko

JABŁOŃSKI Mieszko
LOT 46
ID: 035046

JABŁOŃSKI Mieszko BIOGRAFIA

Tytuł:Autoportret
Technika:olej, płótno
Wymiary:68 x 49 cm
83 x 63 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "MJabłoński"

Mieszko Jabłoński był działającym w Krakowie malarzem, który w swojej twórczości czerpał z doświadczeń koloryzmu. Praca przedstawia autoportret artysty, który z pędzlem w dłoni i zapaloną fajką w ustach spogląda w bogato oprawione w komunienkową inkrustowaną ramę lustro. Pierwszy plan jest wypełniony licznymi przedmiotami, wśród których znajdują się zapałki, kieliszek, karafka i bukiet kwiatów. W tle z kolei można dostrzec wielobarwne pomieszczenie. Na uwagę zasługuje zabieg polegający na ukazaniu na pierwszym planie dłoni artysty, która również jest widoczna w lustrzanym odbiciu.
Taki sposób budowania kompozycji był już obecny od czasów nowożytnych, kiedy to artyści ukazywali siebie wraz z lustrem, w którym było widoczny był ich wizerunek. Jednak typ autoportretu z lustrem, w którym odbija się wnętrze pracowni lub własnego domu zyskał szczególną popularność dopiero w 1 połowie XX wieku. Obraz Mieszka Jabłońskiego zarówno pod względem kompozycyjnym, jak i kolorystycznej maestrii wpisuje się w tendencje panujące w owym czasie w krakowskim środowisku artystycznym.
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:2800 zł