WRÓBEL Paweł

Paweł Wróbel - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Pawła Wróbla. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Pawła Wróbla na aukcję [kontakt]

WRÓBEL Paweł
WRÓBEL PawełWRÓBEL PawełWRÓBEL Paweł
Tytuł:Nikiszowiec (1975)
Technika:akryl, płótno
Wymiary:51 x 60 cm
58 x 67 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wróbel P 1976 r"

OPIS PRACY:
Paweł Wróbel to jeden z najbardziej cenionych prymitywistów śląskich, członek Grupy Janowskiej. W swoim malarstwie przedstawiał codzienne życie górników i Górnego Śląska. Oferowany obraz ukazuje katowicki Nikiszowiec widziany z ptasiej perspektywy. Artysta przetworzył charakterystyczną architekturę tego osiedla przez własną wyobraźnię, ale pozostawiając w niej elementy rozpoznawalne, jak bryła kościoła św. Anny. Obraz charakteryzuje się nasyconą, kontrastową gamą barwną, kompozycja została oparta o rytm zielonych drzew ożywiających miejski krajobraz.
Ulice Nikiszowca są u Pawła Wróbla pełne ruchu i charakterystycznych dla niego, traktowanych schematycznie, pozbawionych cech indywidualizmu ludzi – spacerowiczów, rowerzystów, pasażerów autobusów i tramwajów. Właśnie dzięki tej konwencji przedstawieniowej malarz bywa nazywany "śląskim Bruegelem".
Sprzedane:XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (18 VI 2024)
Cena wywoławcza:10000 zł
Cena uzyskana:15000 zł

 

PAWEŁ WRÓBEL

Paweł Wróbel urodził się w 1913 roku w Katowicach-Szopienicach, zmarł w 1984 roku w Katowicach. Jest jednym z najbardziej cenionych polskich prymitywistów związanych z terenem Śląska.

Artysta pochodził z biednej rodziny, nie miał możliwości ukończyć wykształcenia nawet w stopniu podstawowym, ponieważ już w wieku 10 lat musiał podjąć pracę zarobkową. Większość życia pracował jako górnik w katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek".
Zamiłowanie do twórczości artystycznej Paweł Wróbel odkrył uczęszczając na spotkania koła plastyków amatorów w domu kultury działającym przy wspomnianej kopalni. Jego talent został zauważony i doceniony, malarz współtworzył gazetkę ścienną, najczęściej tworząc satyryczne scenki, mające na celu krytykę osób unikających ciężkiej pracy.

Paweł Wróbel służył w wojsku w czasie II wojny światowej, uciekł z niewoli niemieckiej, ale po powrocie do Katowic został wcielony do Wehrmachtu, a po dezercji schwytany i umieszczony w sowieckim obozie pracy na Kamczatce.

Po powrocie na Śląsk, w 1947 roku Paweł Wróbel związał się ze sławną Grupą Janowską (Kołem Malarzy Nieprofesjonalnych), w której pod okiem Teofila Ociepki działali również inni nieprofesjonalni artyści śląscy (np. Erwin Sówka czy Leopold Wróbel).

Malarstwo Pawła Wróbla

Paweł Wróbel w swoim malarstwie przedstawiał codzienne życie Górnego Śląska i górników, malował pełne postaci i wątków rodzajowych, widziane poniekąd z ptasiej perspektywy weduty, najczęściej portretował Katowice. Właśnie dzięki tej konwencji przedstawieniowej bywa nazywany "śląskim Bruegelem".
Obrazy Pawła Wróbla charakteryzują się żywą i szeroką gamą kolorów, artysta nie unikał kontrastów barwnych. Swoje prace poddawał swoistemu uproszczeniu kształtów, dużą rolę w jego kompozycjach odgrywa rytm powtarzalnych elementów, np. rzędów okien czy wysokich drzew.

Obrazy Pawła Wróbla znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz m.in. w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Pawła Wróbla na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Pawła Wróbla.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Pawła Wróbla, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Pawła Wróbla w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»