XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki

 18 czerwca (wtorek) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

WRÓBEL Paweł

WRÓBEL Paweł
LOT 70
ID: 038070

WRÓBEL Paweł BIOGRAFIA

Tytuł:Nikiszowiec (1975)
Technika:akryl, płótno
Wymiary:51 x 60 cm
58 x 67 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wróbel P 1976 r"

Paweł Wróbel to jeden z najbardziej cenionych prymitywistów śląskich, członek Grupy Janowskiej. W swoim malarstwie przedstawiał codzienne życie górników i Górnego Śląska. Oferowany obraz ukazuje katowicki Nikiszowiec widziany z ptasiej perspektywy. Artysta przetworzył charakterystyczną architekturę tego osiedla przez własną wyobraźnię, ale pozostawiając w niej elementy rozpoznawalne, jak bryła kościoła św. Anny. Obraz charakteryzuje się nasyconą, kontrastową gamą barwną, kompozycja została oparta o rytm zielonych drzew ożywiających miejski krajobraz.
Ulice Nikiszowca są u Pawła Wróbla pełne ruchu i charakterystycznych dla niego, traktowanych schematycznie, pozbawionych cech indywidualizmu ludzi – spacerowiczów, rowerzystów, pasażerów autobusów i tramwajów. Właśnie dzięki tej konwencji przedstawieniowej malarz bywa nazywany "śląskim Bruegelem".
Cena wywoławcza:10000 zł
Cena uzyskana:15000 zł