KANELBA Rajmund

Rajmund Kanelba - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Rajmunda Kanelby. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Rajmunda Kanelby na aukcję [kontakt]

RAJMUND KANELBA

Rajmund Kanelba (Kanelbaum) urodził się w 1879 roku w Warszawie, zmarł w 1960 roku w Londynie. W 1918 roku rozpoczął studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Stanisława Lentza i Tadeusza Pruszkowskiego. W 1920 roku ze względu nacisku rodziny, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jednak po semestrze zrezygnował. Następnie kształcił się w Wiedniu oraz Paryżu, gdzie od 1926 roku zamieszkał na stałe, włączając się aktywnie w środowisko École de Paris. W 1932 roku zaangażował się także w działalność lwowskiej grupy artystycznej Nowa Generacja skupionej wokół zagadnienia koloryzmu w malarstwie.

Od 1939 roku Rajmund Kanelba przebywał w Londynie, z kolei w 1943 roku odnotowano, że malarz został zaliczony do artystów polskich tworzących w USA. Od 1956 roku przebywał w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku.

Malarstwo Rajmunda Kanelby

Rajmund Kanelba malował pejzaże, martwe natury, akty i portrety. Charakterystyczne dla malarstwa Rajmunda Kanelby są liryczne przedstawienia kobiet i dzieci. Jego twórczość w dużej mierze inspirowana była prądem realistycznym i akademickim w sztuce, jednak duży wpływ wywarła nań współczesna mu sztuka francuska. Technika tego artysty cechuje się miękkością kształtów, swobodną plamą barwną i giętkim konturem oraz kolorystyką zdominowaną przez zimne odcienie błękitu, zieleni i szarości.

Twórczość artysty była pod silnym wpływem francuskiej awangardy. Początkowo tworzył prace osadzone w nurcie akademizmu, jednak z czasem przeszedł w stronę obrazów o ekspresyjnym i malarskim charakterze. Artysta jest powszechnie uznawany za wybitnego kolorystę.

Rajmund Kanelba - wystawy i kolekcje

Od 1924 roku Rajmund Kanelba wiele wystawiał w kraju i za granicą, m.in. brał udział w paryskich Salonach: Jesiennych, Niezależnych i Tuileries, a także prezentował swoje prace w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych. W 1928 roku w galerii Zborowskiego miała miejsce pierwsza wystawa monograficzna dzieł artysty.

Prace Rajmunda Kanelby zostały zakupione m.in. przez Rząd Francuski oraz British Council. Obrazy artysty są dostępne w zbiorach m.in. Norton Museum na Florydzie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie i Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Rajmunda Kanelby na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Rajmunda Kanelby.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Rajmunda Kanelby, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Rajmunda Kanelby w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»