BATOWSKI KACZOR Stanisław

Stanisław Batowski Kaczor - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Batowskiego Kaczora. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Batowskiego Kaczora na aukcję [kontakt]

BATOWSKI KACZOR Stanisław
BATOWSKI KACZOR StanisławBATOWSKI KACZOR StanisławBATOWSKI KACZOR Stanisław
Tytuł:Malwy przed bieloną chatą
Technika:olej, sklejka
Wymiary:19 x 25 cm
26 x 32 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "S Batowski"
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:2800 zł
BATOWSKI KACZOR Stanisław
BATOWSKI KACZOR StanisławBATOWSKI KACZOR StanisławBATOWSKI KACZOR Stanisław
Tytuł:Na wsi
Technika:olej, tektura
Wymiary:33 x 52,5 cm
45,5 x 65,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Batowski"

OPIS PRACY:
Stanisław Batowski Kaczor – mimo, iż znany głównie jako batalista – zajmował się także malarstwem pejzażowym, rodzajowym i portretowym. Sceny z polskiej wsi, podobnie zresztą jak przedstawienia walk niepodległościowych, stanowiły dla artysty pretekst do wyrażenia uczuć patriotycznych.
Obraz Stanisława Batowskiego Kaczora "Na wsi" przedstawia haftującą dziewczynkę na tle stogów siana i pokrytych strzechą domów. Po prawej stronie kompozycji pasie się przydomowe ptactwo. Malarz ukazał tę sielankową scenę z dużą swobodą. Przyglądając się malarskiej warstwie obrazu można śledzić energiczne pociągnięcia pędzla i podziwiać śmiałe, kontrastowe decyzje w dobrze gamy barwnej, dzięki którym praca trafnie oddaje klimat letniego, ciepłego dnia.
zapytaj o cenę
BATOWSKI KACZOR Stanisław
BATOWSKI KACZOR StanisławBATOWSKI KACZOR StanisławBATOWSKI KACZOR Stanisław
Tytuł:Pejzaż letni (1937)
Technika:olej, karton naklejony na tekturę
Wymiary:43,3 x 60,3 cm
57,2 x 74,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "28 VII | 1937 | S. Batowski | Szmańkowczyki"
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:6200 zł

STANISŁAW KACZOR BATOWSKI

Stanisław Batowski Kaczor, NAC

Stanisław Batowski Kaczor, fot. Zakład art. fotograficzny L. Wieleżyński, Lwów
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Stanisław Batowski Kaczor urodził się w 1866 roku we Lwowie, zmarł tamże w 1946 roku. W latach 1883-1885 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczęszczał na zajęcia w pracowniach Władysława Łuszczkiewicza oraz Floriana Cynka. Wkrótce wyjechał do Wiednia, by doskonalić swój warsztat w tamtejszej akademii u Carla Griepenkerla i Simona Allemanda. Następnie, od 1887 roku, przez dwa lata naukę kontynuował pod kierunkiem Alexandra Liezen-Mayera w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Artysta dużo podróżował, zwiedził m.in. Francję, Hiszpanię, Włochy, Krym oraz Maroko, odwiedził również Stany Zjednoczone.
Na początku XX wieku malarz rozpoczął działalność dydaktyczną, w latach 1903-1914 prowadził we Lwowie własną, prywatną szkołę malarstwa.

Stanisław Batowski Kaczor był jednym z założycieli lwowskiego stowarzyszenia artystów Młoda Sztuka, członkiem komisji znawców Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i członkiem zarządu Związku Artystów Polskich we Lwowie.

Malarstwo Stanisława Batowskiego Kaczora

Stanisław Batowski Kaczor specjalizował się w malarstwie batalistycznym, malował sceny z historii dawnej i współczesnej, chętnie ukazując walki niepodległościowe. Epizody bitewne przedstawiał w sposób niezwykle dramatyczny. Sceny emanowały dynamizmem przejawiającym się w wygięciach ciał żołnierzy i sylwetek koni oraz w charakterystycznych dla dzieł artysty, unoszących się tumanach kurzu.
Stanisław Batowski Kaczor tworzył także portrety, obrazy religijne i alegoryczne oraz sceny rodzajowe. Poza malarstwem sztalugowym zajmował się również projektowaniem witraży i polichromii, a także ilustratorstwem. Stworzył cykl ilustracji do Trylogii Henryka Sienkiewicza oraz do książek Elizy Orzeszkowej i Juliusza Słowackiego.

Stanisława Batowski Kaczor - nagrody, wystawy i kolekcje

W 1932 roku Stanisław Batowski Kaczor został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Artysta był niejednokrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał m.in. nagrodę "Mention honorable" w Berlinie (1891) oraz srebrny medal na wystawie we Lwowie (1894).

Malarz często wystawiał swoje obrazy we Lwowie, w Krakowie oraz w Warszawie.

Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Lwowskiej Galerii Sztuki czy Muzeum Polskiego w Ameryce (Chicago).

Poszukujemy prac

Przyjmujemy dzieła Stanisława Batowskiego Kaczora na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Batowskiego Kaczora.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Batowskiego Kaczora, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię prac Stanisława Batowskiego Kaczora w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»