FABIJAŃSKI Stanisław

FABIJAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:

Kościół Św. Barbary

Technika:akwarela, papier
Wymiary:48 x 33 cm (w świetle passe-partout)
66 x 50 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

STANISŁAW FABIJAŃSKI

Stanisław Fabijański urodził się w 1865 roku w Paryżu, zmarł w 1947 roku w Krakowie. Był synem artysty malarza Erazma Rudolfa Fabijańskiego.
W 1880 roku rozpoczął naukę w prywatnym atelier rzeźbiarskim Leonarda Marconiego we Lwowie. W latach 1883-1888 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka i Jana Matejki. Następnie, aż do roku 1890, kontynuował naukę w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Aleksandra Wagnera. Odbył liczne podróże artystyczne do Włoch i Francji. Ostatecznie osiadł na stałe w Krakowie.

Malarstwo Stanisława Fabijańskiego

W młodym wieku Stanisław Fabijański, poza malarstwem, zajmował się rzeźbą oraz sztuką użytkową, w 1904 zaprojektował secesyjny serwis fajansowy "Źródło". Malował natomiast głównie w technice akwarelowej, rzadziej w olejnej. Stanisław Fabijański zyskał sławę i uznanie jako malarz zabytkowych miast. Wiele prac artysty przedstawia historyczne budynki i nieistniejące już zaułki Krakowa. Stanisław Fabijański tworzył także portrety, sceny rodzajowe, martwe natury z kwiatami oraz obrazy o tematyce batalistycznej. Zajmował się także ilustracją i sztuką plakatu, projektował witraże.
Jedną z ciekawych domen twórczości Stanisława Fabijańskiego są monochromatyczne, malowane odcieniami szarości widoki Krakowa i jego zabytków (m.in. Wawelu, Rynku Głównego czy Placu Mariackiego), nierzadko wykonywane w typie nokturnu.

Stanisław Fabijański - wystawy

Począwszy od 1896 roku Stanisław Fabijański brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, eksponował w krakowskim, warszawskim, poznańskim i lwowskim TPSP, w Stowarzyszeniu Artystów Polskich, warszawskiej "Zachęcie" i Salonie Aleksandra Krywulta. Artysta prezentował swoje prace także na międzynarodowych ekspozycjach sztuki polskiej w Monachium i Brukseli.

Obrazy Stanisława Fabijańskiego znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Tarnowie czy Lwowskiej Galerii Sztuki.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stanisława Fabijańskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Fabijańskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Fabiańskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Fabijańskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA FABIJAŃSKIEGO

x
«
»