MAZUŚ Stanisław
Tytuł: | Refleksje na Cykladach (2002) |
Technika: | olej, płótno naklejone na płytę |
Wymiary: | 40 x 50 cm 47,8 x 57,6 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "SMazuś 2002" Opisany p.d.: "SYROS" Na odwrocie nalepka autorska z błędnie opisanymi wymiarami obrazu. |
Sprzedane: | XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021) |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
STANISŁAW MAZUŚ - NOTA BIOGRAFICZNA
Stanisław Mazuś urodził się w 1940 roku w Lublinie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a następnie, począwszy od 1961 roku, studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1967 roku w pracowni Eugeniusza Eibischa. Po studiach przeniósł się na Śląsk, do Tychów, gdzie mieszka do dzisiaj. Od 1968 roku jest członkiem katowickiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.
W latach 1968-1969 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.
Artysta uprawia malarstwo sztalugowe, w którym dominuje tematyka pejzażu. Stanisław Mazuś najchętniej pracuje w plenerze, do jego głównych inspiracji należy zaliczyć naturę i otaczający go świat. Malarz podejmuje niekiedy również inne tematy - maluje autoportrety oraz martwe natury.
W każdym obrazie Stanisława Mazusia zawarta jest część samego twórcy. Sztuka artysty jest optymistyczna, pełna światła i energii. W kwestii formalnej malarz operuje szybkimi, krótkimi muśnięciami pędzla, niewielkimi plamami buduje swoje migotliwe dzieła. Oszczędne kompozycyjnie prace zachwycają widza spokojem i harmonią.
Stanisław Mazuś prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych (np. w Muzeum Śląskich w Katowicach (2014), Muzeum Miejskim w Tychach (2010) czy Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach (2021)) oraz pokazach zbiorowych w kraju (m.in. w Katowicach, Lublinie, Krakowie, Kołobrzegu, Warszawie, Bielsku-Białej i we Wrocławiu) oraz za granicą (np. w Niemczech (Lipsk), w Austrii (Wiedeń), we Francji (Aix-les-Bains), we Włoszech (Mediolan), czy w Stanach Zjednoczonych (Waszyngton, Nowy Jork)).
Malarz był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) oraz Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2019).
Obrazy artysty znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Krakowa czy Galerii Uffizi we Florencji.
TESTY NA TEMAT TWÓRCZOŚCI ARTYSTY
"Stanisław Mazuś należy do szczególnego pokolenia artystów. Swoiście uprzywilejowanego, gdyż zwolnionego z psychicznego obowiązku opowiedzenia się za jakimś określonym kierunkiem i tym samym światopoglądem artystycznym, jako że w czasie jego dojrzewania umilkły już boje prowadzone przez zwalczające się nurty i orientacje, pozostawiając po sobie nieprzebrany i niejako bezpański arsenał metod artystycznych wypowiedzi. Ta sama generacja stanęła jednak wobec wyboru trudniejszego i bardziej odpowiedzialnego. Początek jej samodzielnej drogi twórczej zbiegł się bowiem ze zdobyciem przez sztukę wartości, o którą bezskutecznie przez tysiąclecia walczyła, a mianowicie pełnej swobody. Owej wymarzonej wolności, mającej otworzyć przed nią trudne do przewidzenia, lecz zapewne wspaniałe i kuszące bezkresem możliwości spełnienia najbardziej nawet szalonych zamierzeń."
"Z nieograniczonej obfitości naturalnych tematów Mazuś wybiera bowiem wyłącznie kadry o pewnym, jednolitym charakterze. Te, w których zawarty jest spokój z nostalgicznym cieniem przemijania. Tylko one wydają się godne umieszczenia na płótnie przez uwypuklenie ich piękna lub- co równie częste- wtopienie ich w piękno obrazu."
~ Jerzy Madeyski, Godność samotnych rzeczy, Dwumiesięcznik "Sztuka", nr 5/86, s. 14, 16.